Ознака: пчели

Атиџе од Холивуд: Едвај чекам да се вратам дома кај пчелите

Хероината на македонскиот филм „Медена земја“, кој беше номиниран за „оскар“ во категоријата за најдобар документарец и најдобар интернационален филм, на денешната прес-конференција реализирана...

Благодарение на пчелите, утврдена староста на цртежите на Абориџините

Досега се претпоставувало дека цртежите на човечки фигури што ги красат камените засолништа на Абориџините во Западна Австралија, во регионот Кимберли, настанале пред 17.000...

Пчелите – наши амбасадори и хранители

ВО ИСЧЕКУВАЊЕ НА НАЈАВЕНИТЕ „ОСКАРИ“ ЗА „МЕДЕНА ЗЕМЈА“ Дури и како загрозен вид, пчелите можат да станат вреден извор на финансии, кои ќе го полнат...

Што се случува со пчелите од Богородичната црква кои чудесно го...

Пчелите кои живеат на покривот на Богородичната црква, за чудо, го преживеале катастрофалниот пожар што ја зафати катедралата во април минатата година и се...

Колку климатските промени влијаат врз пчеларството

„Влијанието на климатските промени врз пчеларството“ беше темата на теоретската работилница која се одржа деновиве (30 10. 2019) во Кавадарци како крајна активност од...

Преку 500 милиони пчели угинаа во Бразил за само три месеци

Повеќе од 500 милиони пчели умреле во Бразил во последните три месеци. Пчеларите од Рио Гранде пријавиле за масовното угинување на околу 400 милиони...

Пчелите се најважните живи суштества на Земјата

Пчелите се најважните живи суштества на Земјата, заклучи Кралското географско друштво од Лондон на својата последна средба. За жал, експертите за животински видови и...

Словенија на папата Франциск ќе му подари кошница со пчели

На годинашното одбележување на Меѓународниот ден на пчелите на 20 мај, чија централна прослава ќе се одржи во Рим во седиштето на Организацијата за...

Најавениот дожд добар за почвата, но лош за овошките и пчелите

И покрај тоа што најавените врнежи донекаде би можеле да ги ублажат штетите кај пченицата, тие негативно ќе се одразат врз пчелите и расцветаните...

Производството на мед може да биде голем извозен адут на земјава

Во време кога сѐ помалку млади луѓе му се посветуваат на земјоделството, младиот Михајло Размовски (25) размислува сосема поинаку и, како што вели самиот,...