Ознака: пушка

Приведен маж од Сингелиќ, пронајдени автоматска пушка и пиштол

Денеска околу 13 часот на улицата М.А.Ченто, на патот кон селото Арачино, полицијата го приведе Д.Ф. (30) од селото Синѓелиќ, кој на себе носел...

Му ги застрелал домашните животни на соседот и му се заканувал

Жител на виничкото село Истибања вчера застрелал домашни животни на соседот, испукувајќи два истрела со дијаболи од воздушна пушка. Според пријавата, тој исто така...

Џихадист пред компјутер поопасен од оној со пушка

На неодамнешниот светски самит за борба со тероризмот, кој се одржа месецов во Израел, овие нови терористи добија кодно име муџахедини 2.0, што во...

Кога се чисти ловџиското оружје

Ако ловџијата ја остави пушката нечиста на крајот на ловната сезона, а била користена, тогаш веќе следната година постојат реални можности кај неа да...

Лекциите од историјата

Ваквите празници треба да нѐ потсетат на не толку далечното минато, кога нашиот народ беше угнетуван, немаше никакви права, кога горделиво ја прифаќаше смртта....

Битолчанец се самоубил со ловна пушка

Во село Карамани, битолско, вчера утрото во својот дом, П.Ѓ. (57) испукал еден патрон во пределот на градите од ловна пушка „Бајкал“ калибар 12...