Ознака: пушење

Русија го забранува пушењето на балкони

Наскоро во Русија на сила ќе стапи нов закон, кој ги изненади пушачите. Поточно, како што пренесе Би-би-си, владата објави нов закон со кој ќе...

Пушењето, алкохолот и психолошките карактеристики

Скоро да нема напис, ниту ден, без да се прочита дека за одржување на здравјето не треба да се пуши ниту да се консумира...

Мицотакис го забранува пушењето во јавни простори

Грција Новата грчка конзервативна влада вети дека ќе го забрани пушењето во затворени јавни простори, со што ќе се спроведе законот, кој стапи во сила...

Грчката влада со радикални мерки против пушењето

Новата грчка конзервативна влада вети дека ќе го забрани пушењето во затворени јавни простори, со што ќе се спроведе законот кој стапи на сила...

Отворено писмо во врска со штетните последици од пушењето

Под мотото „Не дозволувајте тутунот да Ви го одземе здивот, одберете здравје, а не тутун!“, Светската здравствена организација (СЗО) и нејзините глобални партнери денеска...

Јавните простори забранети за пушачите, пушење само на веранди и тараси

Иако закон за заштита од пушење е во сила одамна граѓаните и понатаму се во дилема дали има никакви промени и што е изменето...

Шведска забрани пушење на некои јавни места на отворен простор

Шведска забранува пушење на одредени јавни места на отворен простор, вклучувајќи игралишта и платформи на железничките станици. Мерката ја усвои вчера Парламентот, со 142 гласови...

Пушењето згаснува 7,2 милиони животи во светот

Овој нездрав порок е причинител за разни заболувања, почнувајќи од срцето, белите дробови, очите, грлото, респираторните патишта... Тие се причина број еден за оштетување...

Стразбур забрани пушење во јавни паркови и градини

Градскиот совет на Стразбур одлучи да забрани пушење во сите јавни паркови и градини, што е првпат во Франција, објавија француските медиуми.  Забраната стапува во...

Казна од 100 евра ако пушите во автомобил во Австрија

Во повеќе европски земји е во сила закон со кој од 100 до 2.500 евра се казнуваат возачите што пушат, доколку превезуваат малолетници или...