Ознака: пуч

Пучот во Мали заврши со оставка на претседателот

Претседателот на Мали, Ибрахим Бубакар Кеита поднесе оставка откако беше уапсен од побунетите војници, пренесува државната телевизија. За време на телевизиското обраќање, Кеита рече дека...

Крис Марфи: Трамп го упропасти нашиот пуч во Венецуела

Поплаките на Демократската партија од претседателот Доналд Трамп се многубројни, но сепак најновите можеби се најбизарни досега. Еден сенатор тврди дека дрскиот карактер на...

Нетанјаху: Обвинението за корупција и земање мито е обид за пуч

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го отфрли обвинението за корупција и го нарече обид за пуч против него. Нетанјаху во јавно обраќање порача дека ќе продолжи...

Државата ќе му плати на Верушевски за претрпена душевна болка

Судијката Јехона Садику во отсуство на ексразузнавачот Зоран Верушевски ја изрече пресудата за тужбата за нарушени чест и углед и неоснованиот притвор. Државата треба...

Заев: Нека допре мојот глас до Обвинителството за случајот „Пуч“

Премиерот Зоран Заев го повика Јавното обвинителство по допрен глас да истражи кој го местел него и останатите обвинети во случајот „Пуч“. - Ако немало...

Неразјаснетиот пуч во Црна Гора повторно актуализиран преку затворски казни

Судот во Црна Гора изрече затворски казни за 14 лица, вклучувајќи и на двајца опозиционери, за наводно организирање на обид за преврат на владата...

Како пропадна обидот на Гуаидо за воен пуч

Политичката криза во Венецуела повторно се разбранува вчера, кога опозицискиот лидер Хуан Гуаидо го означи почетокот на завршната фаза за отстранување на венецуелскиот претседател...

Мадуро прогласи победа, Гуаидо најавува нов удар

Претседателот на Народното собрание на Венецуела и опозициски лидер, Хуан Гуаидо повторно ги повика своите симпатизери на протести, најавувајќи „најголем марш“ во историјата на...

Во Венецуела е извршен пуч

Хуан Гваидо се самопрогласи за претседател на Венецуела, а САД и десничарските влади во Јужна Америка побрзаа да го поддржат и сега бараат изговори...

Осудени 74 лица на доживотен затвор поради вмешаност во обидот за...

Турски суд денеска осуди 74 лица, меѓу кои и војници, на доживотен затвор поради нивната улога во обидот за преврат во јули 2016 година. Тие...