Ознака: Путин

Како Путин подметнува хибридна дрога во чаша политика

„Кога во иста реченица слушам за изгубени идеали, правна држава и Катица Јанева, ми доаѓа да се обесам на првиот облак во панталони“ Маја...

Стратегиското трпение на Москва кон Вашингтон

Москва се обложува дека Вашингтон во еден момент ќе го промени ставот кон Русија. Сѐ што таа треба да прави е да ја држи...

Путин ќе се сретне со Берлускони во Италија

За време на еднодневната посета на Италија денеска, рускиот претседател Владимир Путин ќе се сретне со својот стар пријател, поранешниот премиер на Италија, Силвио...

Путин потпиша, договорот со САД веќе не важи

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша закон со кој се укинува спроведувањето на договорот за нуклеарно оружје од среден домет (ИНФ) од периодот на Студената...

Путин го покани Трамп на прославата на 9 мај

Рускиот претседател, Владимир Путин, го покани американскиот колега Доналд Трамп на прославата на Денот на победата на 9 мај во Москва в година, а...

Путин ја продолжи забраната за увоз на храна од ЕУ до...

Рускиот претседател, Владимир Путин, денеска потпиша декрет со кој руската забрана за увоз на храна од земјите членки на ЕУ се продолжува до крајот...

Путин тврди дека односите меѓу Русија и САД продолжуваат да се...

Рускиот претседател Владимир Путин се изјасни дека односите меѓу Москва и Вашингтон стануваат сѐ полоши, нагласувајќи во едно интервју објавено денеска дека сегашната американска...

Путин смени двајца полициски генерали поради апсењето на новинарот Голунов

Рускиот претседател Владимир Путин смени двајца полициски генерали поради апсењето на истражувачкиот новинар Иван Голунов, под обвинение за наводна трговија со дрога, кое беше...

Обезбедувањето на Путин помогна Си Џинпинг да не падне од бина

Делегатите за малку ќе го собореа кинескиот претседател, Си Џинпинг, по пленарната седница на Меѓународниот економски форум во Санкт Петербург. Веднаш по завршувањето на дискусијата,...

Путин и Си бараат крај на американските уцени

Целосно се недопустливи политичкиот диктат и валутните уцени во меѓународната трговија. Москва и Пекинг се спротивставуваат на секоја појава на протекционизмот, вклучувајќи ги и...