7.6 C
Skopje
28.1.2020 - 16:22

Ознака: Путин

Путин ја продолжи забраната за увоз на храна од ЕУ до...

Рускиот претседател, Владимир Путин, денеска потпиша декрет со кој руската забрана за увоз на храна од земјите членки на ЕУ се продолжува до крајот...

Путин тврди дека односите меѓу Русија и САД продолжуваат да се...

Рускиот претседател Владимир Путин се изјасни дека односите меѓу Москва и Вашингтон стануваат сѐ полоши, нагласувајќи во едно интервју објавено денеска дека сегашната американска...

Путин смени двајца полициски генерали поради апсењето на новинарот Голунов

Рускиот претседател Владимир Путин смени двајца полициски генерали поради апсењето на истражувачкиот новинар Иван Голунов, под обвинение за наводна трговија со дрога, кое беше...

Обезбедувањето на Путин помогна Си Џинпинг да не падне од бина

Делегатите за малку ќе го собореа кинескиот претседател, Си Џинпинг, по пленарната седница на Меѓународниот економски форум во Санкт Петербург. Веднаш по завршувањето на дискусијата,...

Путин и Си бараат крај на американските уцени

Целосно се недопустливи политичкиот диктат и валутните уцени во меѓународната трговија. Москва и Пекинг се спротивставуваат на секоја појава на протекционизмот, вклучувајќи ги и...

Путин: Ако ЕУ ѝ ги укине санкциите на Москва, ќе одговориме...

Москва е подготвена да одговори реципрочно ако ЕУ почне да ги укинува санкциите, изјави рускиот претседател Владимир Путин на состанокот со лидерите на водечките...

Путин и Џинпинг ќе разговараат за Северна Кореја

Рускиот и кинескиот претседател, Владимир Путин и Си Џинпинг, денеска ќе разговараат за актуелни меѓународни теми, вклучително и за Северна Кореја, Иран и Венецуела. -...

Кремљ: Можна е средба Путин – Трамп во Осака

Сè уште е можно да се одржи посебен состанок на рускиот и американскиот претседател Владимир Путин и Доналд Трамп на маргините од самитот на...

Што сака Путин со Северна Кореја

Самитот меѓу Путин и Ким можеби не помина со толкава помпа како двете средби меѓу Трамп и Ким, но Пјонгјанг на него веројатно доби...

Русија и САД ќе разговараат за судбината на Венецуела под сменети...

Иднината на венецуелскиот претседател Николас Мадуро ќе биде одредена од страна на рускиот претседател Владимир Путин и американскиот државен секретар Мајк Помпео, кои денеска...