6.8 C
Skopje
29.1.2020 - 13:59

Ознака: Путин

Путин ги одликува пилотите-херои од „чудото над Раменск“

Рускиот претседател Владимир Путин им ја додели титулата „Херој на Русија“ на двајцата пилоти на компанијата „Урал ерлајнс“, кои вчера принудно слетаа во поле...

Трамп му понуди помош на Путин против пожарите во Сибир

Американскиот претседател Доналд Трамп му понудил помош на рускиот претседател Владимир Путин во борбата против големите шумски пожари во Сибир. Како што наведува Кремљ, Трамп...

Шумски пожари во Сибир, зафатени 2,7 милиони хектари земјиште

Рускиот претседател Владимир Путин наложи армијата да помогне во борбата против шумските пожари кои горат ширум Сибир и во кои досега изгореа неколку милиони...

Средба на Макрон и Путин во август

Францускиот претседател Емануел Макрон во август ќе се состане со рускиот претседател Владимир Путин. Кабинетот на Макрон објави дека двајцата претседатели ќе се состанат на...

Ден на Воената руска морнарица, спектакл на вода и небо

Во Санкт Петербург се одржа главната парада на воени бродови во чест на Денот на Воената морнарица на Русија. Претседателот Владимир Путин изјавил дека...

Како Путин подметнува хибридна дрога во чаша политика

„Кога во иста реченица слушам за изгубени идеали, правна држава и Катица Јанева, ми доаѓа да се обесам на првиот облак во панталони“ Маја...

Стратегиското трпение на Москва кон Вашингтон

Москва се обложува дека Вашингтон во еден момент ќе го промени ставот кон Русија. Сѐ што таа треба да прави е да ја држи...

Путин ќе се сретне со Берлускони во Италија

За време на еднодневната посета на Италија денеска, рускиот претседател Владимир Путин ќе се сретне со својот стар пријател, поранешниот премиер на Италија, Силвио...

Путин потпиша, договорот со САД веќе не важи

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша закон со кој се укинува спроведувањето на договорот за нуклеарно оружје од среден домет (ИНФ) од периодот на Студената...

Путин го покани Трамп на прославата на 9 мај

Рускиот претседател, Владимир Путин, го покани американскиот колега Доналд Трамп на прославата на Денот на победата на 9 мај во Москва в година, а...