16 C
Skopje
22.10.2020 - 16:51

Ознака: Путин

Трамп му се закани на Путин: Русијо подготви се за нови...

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска преку Твитер и порача на Русија да се подготви за „нови и паметни ракети“ во Сирија. - Русија вети дека...

Судир со реалноста

Драган ЈАЊАТОВ Мора да се признае дека во дел од елитните политички кругови на Запад, но и во самата Русија, имаше многумина што мислеа дека...

Што доби Путин на руските избори

Нина Хрушчова На почетокот на неговиот мандат како претседател во раните 2000-ти, Владимир Путин беше како прозападно ориентиран „остров“ во антизападните руски води. Како што...

Путин во посета на Турција

Рускиот претседател Владимир Путин пристигна во посета на Турција, каде што присуствуваше на поставувањето на темелите на нуклеарната централа „Акују“ - првата турска атомска...

Почнува изградбата на првата турска нуклеарна централа

Претседателите на Русија и Турција, Владимир Путин и Реџеп Тајип Ердоган ќе присуствуваат на почетокот на изградбата на првата турска нуклеарна централа во време...

Путин: Причина за пожарот во Кемерово е криминална негрижа

Рускиот претседател Владимир Путин при посетата на Кемерово изјави дека криминалната негрижа е една од причините за пожарот во трговскиот центар „Зимњаја вишња“ (Зимска...

„Газпром“ истражува кој е Михаил Путин

Роднина на рускиот претседател Владимир Путин е именуван за висока позиција во државниот гигант „Газпром“. Во краток финансиски извештај „Газпром“ нагласи дека овој најголем производител...

Џонсон го спореди Путин со Хитлер

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон денеска изјави дека претседателот на Русија, Владимир Путин го користи Светското првенство во фудбал за подобрување на...