Ознака: Путин

Путин ќе одговара на прашања на граѓаните преку „Директна линија“

Рускиот претседател Владимир Путин, денеска во 12 часот попладне, ќе одговара на прашања на граѓани во рамки на редовната годишна програма Директна линија, за...

Путин: Очекувам санкциите кон Русија да бидат укинати

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека очекува постепено укинување на западните економски санкции кон Русија и нормализација на односите меѓу Москва и Западот, јави...

Путин: Потребна е објективна истрага за да се утврди кој употребувал...

Рускиот претседател Владимир Путин оцени дека е потребно спроведување објективна истрага за да се утврди дали и кој употребувал хемиско оружје за време на...

Путин: Заинтересирани сме за обединета Европа

Русија е заинтересирана за обединета Европа и не се обидува да ја подели, изјави рускиот претседател Владимир Путин. - Не ни е цел да предизвикаме...

Путин: Немаме цел да предизвикаме поделби во ЕУ

Русија е заинтересирана за обединета Европа и не се обидува да ја подели, изјави рускиот претседател Владимир Путин. - Ние немаме цел да предизвикаме поделби...

Путин: Шпанија е фаворит за освојување на Мундијалот во Русија

Претседателот на Русија, Владимир Путин, смета дека репрезентацијата на Шпанија е главниот фаворит за освојување на претстојното Светско првенство во фудбал, кое ќе се...

Путин ја поздрави новата италијанска Влада

Веднаш по стапувањето на должност на новата Влада на Италија, Кремљ објави соопштение во кое се наведува дека рускиот претседател Владимир Путин го поздравува...

Руски новинар и критичар на Путин убиен во Киев

Новинарот Аркадиј Бабченко изминатите години беше остар критичар на политиката на Кремљ за конфликтот во Украина, анексијата на Крим и на руските акции во...

Путин: „Северен поток 2“ е комерцијален, а не политички проект

Гасоводот „Северен поток 2“ нема никаква врска со политика, туку е исклучително комерцијален проект, изјави рускиот претседател Владимир Путин. Тој на заедничка прес-конференција со германската...

Видео: Путин четврти пат положи заклетва за претседател на Русија

Рускиот претседател Владимир Путин денеска положи свечена заклетва за четврти претседателски мандат, со што тој ќе управува со земјата и во следните шест години. -...