2.3 C
Skopje
24.1.2020 - 13:46

Ознака: Путин

Путин: Шпанија е фаворит за освојување на Мундијалот во Русија

Претседателот на Русија, Владимир Путин, смета дека репрезентацијата на Шпанија е главниот фаворит за освојување на претстојното Светско првенство во фудбал, кое ќе се...

Путин ја поздрави новата италијанска Влада

Веднаш по стапувањето на должност на новата Влада на Италија, Кремљ објави соопштение во кое се наведува дека рускиот претседател Владимир Путин го поздравува...

Руски новинар и критичар на Путин убиен во Киев

Новинарот Аркадиј Бабченко изминатите години беше остар критичар на политиката на Кремљ за конфликтот во Украина, анексијата на Крим и на руските акции во...

Путин: „Северен поток 2“ е комерцијален, а не политички проект

Гасоводот „Северен поток 2“ нема никаква врска со политика, туку е исклучително комерцијален проект, изјави рускиот претседател Владимир Путин. Тој на заедничка прес-конференција со германската...

Видео: Путин четврти пат положи заклетва за претседател на Русија

Рускиот претседател Владимир Путин денеска положи свечена заклетва за четврти претседателски мандат, со што тој ќе управува со земјата и во следните шест години. -...

Трамп му се закани на Путин: Русијо подготви се за нови...

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска преку Твитер и порача на Русија да се подготви за „нови и паметни ракети“ во Сирија. - Русија вети дека...

Судир со реалноста

Драган ЈАЊАТОВ Мора да се признае дека во дел од елитните политички кругови на Запад, но и во самата Русија, имаше многумина што мислеа дека...

Што доби Путин на руските избори

Нина Хрушчова На почетокот на неговиот мандат како претседател во раните 2000-ти, Владимир Путин беше како прозападно ориентиран „остров“ во антизападните руски води. Како што...

Путин во посета на Турција

Рускиот претседател Владимир Путин пристигна во посета на Турција, каде што присуствуваше на поставувањето на темелите на нуклеарната централа „Акују“ - првата турска атомска...

Почнува изградбата на првата турска нуклеарна централа

Претседателите на Русија и Турција, Владимир Путин и Реџеп Тајип Ердоган ќе присуствуваат на почетокот на изградбата на првата турска нуклеарна централа во време...