7 C
Skopje
22.2.2019 - 22:03

Ознака: Путин

Социјалните мрежи ја компромитираат воената подготвеност на најмоќните

Истражувачите од Стратешкиот центар за комуникации на НАТО (Стратком) искористија податоци, главно од социјалните мрежи, за успешно да идентификуваат 150 војници, да лоцираат неколку...

Лавров: САД ја игнорираа понудата на Русија

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека повлекувањето на САД од Договорот за нуклеарни сили со среден дострел (ИНФ) дополнително ја нарушува...

Путин: Ердоган е заслужен за подобрувањето на руско-турските односи

Рускиот претседател Владимир Путин денеска оцени дека подобрувањето на односите меѓу Русија и Турција е лична заслуга на неговиот турски колега Реџеп Тајип Ердоган,...

Прва средба Ердоган – Путин годинава

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган и неговиот руски колега Владимир Путин денеска ќе ја одржат првата тет-а-тет средба во 2019 година, јави агенцијата Анадолија. За...

Досега невидени мерки за безбедност за посетата на Путин во Белград

Во Белград в четврток пристигнува рускиот претседател Владимир Путин, кој со српскиот претседател Александар Вучиќ ќе ја оствари 14-та средба, од кои во Белград...

Кремлин ги отфрли шпекулациите за соработка на Путин и Трамп

Кремлин силно ги отфрли шплекулациите дека американскиот претседател Доналд Трамп соработувал и правел заговори со рускиот претседател Владимир Путин за време на неговата претседателска...

„Вашингтон пост“: Трамп скрил детали од разговори со Путин

Американскиот претседател Доналд Трамп скрил детали од разговори со рускиот колега Владимир Путин, објави Вашингтон пост. Овој американски весник објави текст денеска, два дена откако...

Путин и Нетанјаху разговараа за ситуацијата во Сирија

Рускиот престедател Владимир Путин денеска телефонски разговараше со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху за состојбата во Сирија, како и за одлуката на САД да ја...

Телефонски разговор Путин-Макрон, теми Сирија и Украина

Рускиот претседател Владимир Путин и претседателот на Франција, Емануел Макрон телефонски разговараа за ситуацијата во Сирија, но и за кризата во Украина, се наведува...

Ердоган порача дека Турција е против поделба на Сирија

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, денеска во Истанбул порача дека „работата на Турција во Сирија ќе заврши кога сите терористички организации ќе ја напуштат...