Ознака: пуси рајот

Судот во Стразбур наложи Русија да исплати отштета на девојките од...

Европскиот суд за човекови права (ЕЦХР) соопшти дека не дозволи разгледување на жалбата на Русија и ја задолжи да исплати отштета во вредност од...

Повторно уапсени активистите на Пуси Рајот кои истрчаа на стадионот Лужники

Руската полиција вчера во Москва уапси четворица припадници на панк групата Пуси Рајот, набргу откако беа пуштени од 15 дневен притвор поради упадот на...

„Пуси рајот“ казнети за незаконско носење полициски униформи

Руски суд им одреди парична казна во висина од 1.500 рубли (околу 20 евра) на музичарките од феминистичката панк-група „Пуси рајот“ и на основачот...

Стразбур пресуди против Русија во случајот Пуси Рајот

Европскиот Суд за човекови права во Стразбур бара од руската држава да им исплати 48.760 евра на членките на бендот Пуси Рајот, кои во...