11.8 C
Skopje
19.10.2021 - 1:26

Ознака: пула

Филмот „М“ на Вардан Тозија награден во Пула

Македонскиот игран филм „М“ на режисерот Вардан Тозија, во продукција на „Фокус покус филмс“, е добитник на главната награда на годинашната програма „Ворк ин...

Карантин за средношколци од Пула кои биле на екскурзија во Италија

Средношколци од Пула, кои во саботата биле во Венеција, се вратиле дома, каде од службите за епидемиологија на Хрватскиот институт за јавно здравје добиле...

„Арена“ на неостварени желби

Според некои статистики, во светот годишно се одржуваат околу 3.600 филмски фестивали, што значи дека постои филм за секој фестивал и фестивал за секој...

Документарецот за Оливер Драгојевиќ премиерно на филмскиот фестивал во Пула

Документарниот филм за музичката легенда Оливер Драгојевиќ „ОЛИВЕРовите 70“ – малата приказна за големиот музичар и неговиот последен концерт ќе биде премиерно прикажан на...

Џеф Милс и Тони Ален го отвораат музичкиот фестивал „Дименжнс“

Џеф Милс, Тони Ален, Нина Кравиц и Пола Темпл се меѓу ѕвездите кои ќе настапат на еден од најценетите европски фестивали на електронска музика...

Македонскиот филм „Џган“ прикажан на фестивалот во Пула

Македонскиот игран филм „Џган“, по сценарио и во режија на Вардан Тозија, а продуциран од Огнен Антов, беше прикажан на еден од најголемите...

Во пулската Арена денеска наместо филмови, ќе се гледа фудбал

Финалето од Мундијалот 2018 меѓу Хрватска и Франција ќе биде пренесувано во Арената во градот Пула. Градоначалникот на хрватското туристичко гратче Борис Милетиќ и...