11.8 C
Skopje
24.9.2021 - 23:47

Ознака: птичји грип

Варијанта на птичјиот грип првпат регистрирана кај човек во Кина

41-годишен маж во кинеската провинција Џангсу е потврден прв случај на зараза со птичји грип H10N3. Кинеските здравствени власти велат дека ризикот од ширење...

Русија тврди дека се откриени првите случаи на птичјиот грип Х5Н8...

Русија соопшти дека ги открила првите случаи во светот на птичјиот грип Х5Н8 кај луѓето, иако досега нема информации дека вирусот се шири од...

Птичји грип на фарма за патки во Франција

Во случајот на птичјиот грип, кој беше пронајден на фарма за патки на југозападот на Франција, сè уште не е јасно дали станува збор...

АХВ со препораки против опасноста за пренесување вирус од дивите птици

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) ги известува одгледувачите на живина, ветеринарните и ловните друштва да ги засилат сигурносните мерки на фармите и надзорот...

Кога е изграден првиот бактериолошки институт во Скопје

Постои една заслужна личност, која денес неправедно е заборавена. Тоа е д-р Андрија Штампар, министер за здравство во периодот помеѓу двете војни, човек со...

Птичји грип откриен на фарма во Бугарија, сите 5.830 патки ќе...

Бугарската агенција за безбедност на храната соопшти денеска дека во јужна Бугарија, во градот Раковски, во областа Пловдив се појавил вирусот птичји грип Х5Н8,...

Епидемија на птичји грип во Бугарија

Бугарската агенција за безбедност на храна соопшти денеска дека на фарма за патки во село на севроисток во државата е регистрирана епидемија на птичји...