Ознака: пруга

Пазари во соседството има, нема патишта до нив

Освен повремените блокади, за слабата економска соработка меѓу земјите во регионот придонесува и лошата инфраструктурна поврзаност, конкретно со Косово, Албанија и со Бугарија. Пругата...

Гори и во Гевгелиско

Пожар избувна денеска и во Гевгелиско. Како што информира Центарот за управување со кризи, активен пожар на стрништа и сува трева по ниви има...

Пругата е санирана, а вагоните отстранети по излизгувањето на возот кај...

Железничкиот сообраќај на Коридорот 10 по отстранувањето на вагоните кои излетаа од пругите пред четири дена е нормализиран. Екипите на Јавното претпријатие за железничка инфраструктура...

Ѓаволски нос – најопасното патување со воз во светот

Нариз дел Диабло или носот на ѓаволот е името на посебен дел од железничката пруга која поминува низ Андите во Еквадор. Железничката пруга е...

Патнички воз излета од пруга кај Лакавица

Патничкиот воз кој сообраќа на линијата Кичево-Скопје изутринава удрил во карпа која најверојатно паднала на шините во близина на селата Лакавица и Падалишта гостиварско....

Со грант од ЕБОР ќе се комплетира пругата кон Бугарија

Македонија потпиша договор со кој преку Европската банка за обнова и развој доби грант од Европската Унија во висина од 68,6 милиони евра, кои...

Годинава ќе завршат градежните работи на пругата Битола-Кременица

Градежните работи на пругата Битола-Кременица се очекува да завршат до крајот на годинава, согласно податоците на изведувачот. Досега 90 проценти од градежните работи се...

Владата ќе расправа за изградбата на пругата Куманово-Бељаковце

Владата денеска на седница треба да расправа за состојбата на проектот за рехабилитација на железничката делница Куманово-Бељаковце на Коридорот 8, која ќе ја презентира...

Пролонгиран рокот за изградба на пругата Куманово-Бељаковце

За година и половина се пролонгира рокот за изградба на железничката пруга Куманово-Бељаковце, која, како што информира денеска директорот на ЈП МЖ Инфраструктура Ирфан...

Србија потпиша договор од милијарда евра со Кина за пругата Белград-Будимпешта

На Самитот „16+1“ во Софија, Србија потпиша три документи со Кина, од кои Комерцијалниот договор за изградба на третата делница на брзата пруга Белград-Будимпешта,...