14.8 C
Skopje
20.10.2021 - 13:15

Ознака: проширување

Проширувањето на ЕУ останува приоритет на следните три претседателства

Романија, Финска и Хрватска, следните три земји претседавачи со Европска унија најавија дека проширувањето ќе биде еден од нивните приоритети, јави дописничката на МИА...

Анкета: Граѓаните на ЕУ не сакаат проширувања во скоро време

Поголемиот број граѓани на Европска унија се против проширување на Унијата во следните година, додека жителите на земјите кандидатки и понатаму го поддржуваат членството...

Хан: ЕУ мора да ги исполни ветувањата, 2025 година важна за...

Европскиот комесар за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан во интервју за германскиот весник „Ханделсблат“ изјави дека интеграцијата на Западен Балкан во Европската унија...

Вимблдон ќе се шири, го купи соседниот голф-клуб

Реализацијата на најголемото проширување во историјата на Вимблдон, тројно повеќе од сегашната површина, сигурно ќе има големи импликации врз тенискиот турнир во целина, пред...

Проширување на операциите во Грција

Американските воени експерти водат разговори за проширување на операциите во Грција, вклучувајќи и користење повеќе воздушни и поморски бази во оваа балканска држава, што...

Обезбедени средства за проширување на патот Крива Паланка – Деве Баир

Владата, во соработка со јавното претпријатие за државни патишта, ќе го реализира проектот за рехабилитација и проширување на патната делница Крива Паланка - Деве...

Проширувањето на ЕУ високо, но не и највисоко во агендата на...

Австрија, која од вчера претседава со Советот на ЕУ, сака да го задржи фокусот на бугарското претседателство кон земјите од Западен Балкан, но повисоко...

Кукан: За проширувањето на ЕУ не решава само Макрон

Европската унија(ЕУ) нема да биде целосна, ниту обединета без така важен регион каков што е Западениот Балкан, изјави претседателот на Комитетот на Европскиот парламент...

Макрон: Проширување откако ќе се спроведат неопходните реформи во ЕУ

Проширување може да има откако ќе се спроведат неопходни реформи во Европската Унија, изјави францускиот претседател Емануел Макрон, денеска во Софија. Тој рече дека е...

Заев: Прво проширување на парламентарното мнозинство, па реконструкцијата на Владата

Премиерот Зоран Заев вчера изјави дека е сѐ уште рано да се зборува за реконструкција на Владата и оти прво треба да бидат завршени...