6.8 C
Skopje
20.10.2021 - 12:09

Ознака: проширување

Мицкоски: Имаме план како државата да ја ставиме на брзата лента...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот Александар Николоски, меѓународниот секретар Тимчо Муцунски и советникот за меѓународна политика Стефан Андоновски остварија средба со...

Спасовски на средба со еврокомесарот за проширување Вархеи

Техничкиот премиер Оливер Спасовски денеска го прими еврокомесарот за соседска политика и проширување, Оливер Вархеи, кој денеска е во еднодневна работна посета на нашата...

Франција подготвена да го повлече ембаргото ако се смени постапката за...

Франција сака постапките за прием на нови членки во ЕУ прво да се „преуредат“, пред ЕУ да даде зелено светло за почеток на преговорите...

Загреб го поддржува проширувањето колку што е можно

Хрватска и официјално го презеде претседателството со Советот на ЕУ, а нејзините четири главни приоритети во наредните шест месеци ќе бидат: Европа што се...

Заморот од проширување на ЕУ е само мит

Мнозинството граѓани на ЕУ се против нејзиното проширување, француското вето беше резултат на недостигот од напредок кај земјите-кандидатки, кои во исто време не можат...

Од јануари до јули нема спиење

ОЧЕКУВАЊАТА НА МАКЕДОНИЈА ОД ХРВАТСКОТО ПРЕТСЕДАТЕЛСТВО СО ЕУ Аналитичарите и дипломатите, во земјава и надвор, сметаат дека Македонија има историска шанса да го искористи во...

Девет членки на ЕУ предложија нова методологија за проширување

Девет земји-членки на ЕУ излегоа со заеднички предлог за нова методологија за проширување на членството во ЕУ, за што Европската комисија, според најавите, ќе...

Путин: Проширувањето на НАТО е закана за Русија

Рускиот претседател, Владимир Путин, изјави дека проширувањето на НАТО претставува закана за безбедноста на Русија, но рече дека се надева оти ќе преовлада заедничкиот...

Советот на ЕУ ќе расправа за политиките на проширување

Министрите на земјите-членки на Европската Унија (ЕУ) денеска ќе разговараат за политиките на проширување и пристапување кон Унијата, на состанок на Советот за надворешни...

Разгледувањето на францускиот предлог e прв чекор кон враќање на довербата

Министрите на земјите-членки на Европската Унија (ЕУ) ќе разговараат за политиките на проширување и пристапување кон Унијата, на утрешниот состанок на Советот за надворешни...