7.8 C
Skopje
6.12.2021 - 22:03

Ознака: проширување

Белград се подготвува за новата методологија за проширување на ЕУ

Србија ги завршува организациските и административните подготовки за премин на нова методологија за проширувањето на Европската Унија и се посветува на реформите од сите...

Да се врати кредибилитетот на ЕУ и на процесот за...

Да се остави споровите да ги решат земјите што се директно вмешани во нив нема да функционира, особено кога една од страните во спорот...

Кривична за тетовец кој нелегално проширил деловен објект на државно земјиште

Тетовската полиција поднесе кривична пријава против 35-годишниот Б.А. од Тетово, поради сомнение за сторени кривични дела „узурпација на недвижности“ и „бесправно градење“. Како што информираат...

Опозицијата со реакција за грчкото проширување на море

Албанија Веста дека грчкиот премиер Киријакос Мицотакис во парламентот изјавил оти Грција ќе ја прошири морската граница за 6-12 милји во Јонско Море предизвика реакции...

Со новата методологија се затвора влезот во Унијата

До октомвриската блокада за проширување на Унијата (2019), која во никој случај не беше само потег на Макрон, обично се велеше - кандидатите божем...

Моравшчик: ЕУ има интерес за проширување, но не како порано

Директорот на програмата за ЕУ при универзитетот Принстон, Ендру Моравшчик, изјави денеска дека Европската унија има интерес за проширување, но не во истата мерка...

Членките на ЕУ ја поддржуваат новата методологија за проширување

Советот за општи работи на ЕУ на состанок во Брисел ја поздрави изменетата методологија на процесот на пристапување во ЕУ и порача дека очекуваат...

Долгорочните последици од проширувањето на НАТО

Договорите за контрола на конвенционалното и нуклеарното оружје меѓу САД и Русија почнаа да пропаѓаат по одлуката на Вашингтон да го проширува НАТО кон...

Европскиот комесар за проширување ќе ја претстави новата методологија на ЕУ

Европскиот комесар за проширување Оливер Вархели денеска ќе ја претстави во Брисел ревидираната методологија за процесот на пристапување кон Европската Унија. Новата методологија за...

ЕК на петти февруари ќе ја претстави новата методологија за проширување

Европската комисија на петти февруари ќе излезе со одговор на предлогот за нова методологија за проширување што ја даде Франција. Тоа, всушност, ќе биде одговор...