2.8 C
Skopje
28.1.2022 - 15:11

Ознака: проширување

Јанша: Некои лидери не сакаат проширување на ЕУ зашто вака имаат...

Словенија во текот на своето претседавање со Советот на ЕУ се избори во документите повторно да се воведе поимот „перспектива за членство“, наместо само...

Соседските препки на еврoинтегративниот пат се новиот „балкански специјалитет“

Проширувањето на ЕУ тоне во спиралата на меѓусебното неуважување на балканските народи и држави Освен македонско-бугарскиот спор, кој е заглавен од криминални причини разбирливи само...

Нема датум за преговори за Скопје и Тирана, ЕУ-министрите ги усвоија...

Земјите-членки на ЕУ успеаја да постигнат компромис за заклучоците за проширување, но амбицијата да се одржат првите меѓувладини конференции со Скопје и Тирана не...

Габер: Ветото на Бугарија го поткопува кредибилитет на Унијата

Политиката на проширување е најдобрата алатка за демократско консолидирање, поттикнување на сложени реформи и зајакнување на слободите и основните права, меѓутоа нејзината трансформативна моќ...

Бајден разговарал со Фон дер Лаен, бара да продолжи проширувањето на...

Aмериканскиот претседател Џо Бајден вчера телефонски разговарал со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, и нагласил дека процесот на проширување треба да...

Средба на Димитров со претставници на Европската комисија надлежни за проширувањето...

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров се сретна со Михаела Матуела, надлежна за Македонија и Албанија ГД НЕАР во Европската...

ЕУ одобри 14 милијарди евра за процесот за проширување

Државите-членки на Европската Унија дадоа зелено светло за одвојување 14,2 милијарди евра за претпристапната финансиска помош за периодот 2021-2021, во корист на процесот за...

Бриселска „дефанзива“ во процесот на проширување

Форумот на Блед се одвиваше во поинакво „сценарио“, во кое можеше да се забележи покритички настап на лидерите на земјите од Западен Балкан во...

Уште една година изгубена за процесот за проширување

Стручњаците за европска интеграција се сомневаат дека ќе се остварат декларираните заложби на официјалните лица на ЕУ дека до крајот на годината ќе дојде...

Методологија за проширување или запирање, прашање е сега

Иако првичните најави на францускиот претседател Емануел Макрон беа дека новата методологија ќе внесе нов квалитет во преговорите меѓу земјите-кандидатки и ЕУ, всушност, засега...