34.8 C
Skopje
23.6.2021 - 22:10

Ознака: процес

Лет во место над Балканот!

Очекувањата на граѓаните на Балканот од посетата на еврокомесарот Оливер Вархеи беа поголеми, особено во посилното искажување на намерите на Брисел за продолжување на...

Интегрален пакет дидактички материјали за поквалитетен образовен процес

Во целиот хаос од најави, но и лажни вести на кои сме сведоци деновиве, едно сепак е сигурно - секое општество си има различен...

Конечно вклучување на „децата од улица“ во училиштата

Од Министерството за труд и социјална политика годинава, во периодот од јануари до јуни, биле евидентирани 37 деца од улица. Минатата учебна година, 90...

Колку чини изборниот процес во САД

Годинашните американски претседателски и конгресни избори најверојатно ќе го надминат рекордот од 6,29 милијарди долари, кои беа потрошени во изборниот процес во 2012 година....

Хакерите атакуваат на довербата во изборниот процес

Петер Волф, виш експерт за информациски и комуникациски технологии, посочува дека на Балканот изборните комисии се главен извор на информации и затоа се изложени...

Пол Велан ја слушаше пресудата за неговиот „процес“ на руски јазик

Соединетите Американски Држави се незадоволни и гневни откако Русија осуди поранешен припадник на маринците на 16 години напорна работа поради обвиненија за шпионажа, пренесува...

Во Сенатот почнува процесот за импичмент на Трамп

Американскиот Сенат вчера требаше да го почне судењето за импичмент на претседателот Доналд Трамп, кој е обвинет за злоупотреба на функцијата и попречување на...

Од понеделник почнува процесот за проветрување во МВР

Со почетокот на наредната недела, во понеделник завршува временскиот рок во кој министерот Оливер Спасовски треба да ја формира работната група за спроведување на...

Некои нови сознанија за когнитивното пропаѓање кај возрасните

Со стареењето, нашата меморија почнува да опаѓа и станува сѐ потешко да научиме и да запомниме нови работи. Разумно е да се помисли дека...

Морален суд и нов нирнбершки процес (оти тоа е фашизам)

Моралот и Љубовта се двете свети супстанции на човековото битие. Тие се основата на сите големи религиски системи, без исклучок: христијанството, исламот, будизмот, индуизмот....