Ознака: профит

Трошејќи ги човековите права за профит

Еден од најголемите удари за либерализмот доаѓа токму од неговите чеда -приватниот сектор и технолошкиот развој. Пролиферацијата на современите технологии, интернет на нештата и...

Профитот на малезиски производител на ракавици се зголемил за 2.000%

Малезиската корпорација „Топ глоув“ соопшти дека нејзината нето добивка скокнала повеќе од 20 пати, бидејќи бранот на епидемијата од коронавирус во последните месеци влијаеал...

Пандемијата отвора нови можности за мафијата

Мафијата обожава кризи. Кризата предизвикана од новиот коронавирус и овозможи на мафијата уште една можност да профитира, во и надвор од Италија. Во нејзината...

„Мора да се спречи прекумерната комерцијализација на фудбалот“

Целта пред профитот. Тоа е клучот. Нашата примарна цел е да го заштитиме, промовираме и развиваме фудбалот низ цела Европа. Би отишол дотаму што...

Папата Франциск: Луѓето, а не профитот, мора да бидат во центарот...

Папата Франциск испрати писмена порака за да ги потсети делегатите на годинешниот Светски економски форум во Давос на моралната обврска да ги стават луѓето,...

Што доби Словенија со влезот во ЕУ?

Словенечката амбасада во Загреб на својата фејсбук-страница објави интересни податоци по повод 15-годишнината од влезот на Словенија во Европската Унија. Преку презентираните бројки може...

За осум години профитот на банките се зголемил за седум пати

Во 2011 година банките оствариле 19,2 милиони евра профит по оданочување, покажуваат податоците на Народна банка, во 2015 година профитот пораснал на 75,4 милиони...

Дојче банк пријави профит, првпат по 2014 година

Најголемиот германски кредитор Дојче банк денеска објави профит во износ од 1,3 милијарди евра, пред оданочувањето за 2018 година. Ова е првпат од 2014 година...

Намалената побарувачка на телефони го намали профитот на „Самсунг“

„Самсунг Електроникс“ очекува пад на профитот во четвртиот квартал од 2018 година за 29 отсто во однос на истиот период претходната година. Причина за очекуваниот...

Кој профитира од вечната војна во Ирак?

Басра во Ирак некогаш беше Венеција на Истокот, прекрасен град со канали блиску до Персискиот Залив. Но токму пред еден месец, Басра беше ставена...