Ознака: протоколи

Струшката литија ќе се одржи под строги протоколи

Традиционално и годинава во Струга, еден ден по празникот Ѓурѓовден, токму денеска, на 7 мај, ќе се одржи струшката литија, на која ќе се...

Традиционалната Литија во Струга ќе се одвива под посебен протокол

Во пресрет на верската манифестација ЕОРДИЈА-ЛИТИЈА, што утре од 15 до 19 часот ќе се одржи во Струга а во чест на празникот Св.Ѓорѓија...

Додека важат актуелните протоколи нема организирање на свадби

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи ја отфрли можноста да се дозволи организирање свадби во земјава и порача дека актуелните протоколи за работа на...

Филипче: Угостителите работат по протоколи

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска зборуваше за засилувањето на мерките со цел заштита од понатамошно проширување на коронавирусот. Претходно, министерот најави дека по предлог...

Второто полугодие продолжува со истите мерки и протоколи

Министерот за здравство Венко Филипче и министерката за образование Мила Царовска денеска на состанокот со претставниците на Сојузот на средношколци разговараа за почетокот на...

Со посебни протоколи ќе се отворат скијачките центри

Владата го прифати мислењето на Комисијата за заразни болести дека скијачките центри може да работат согласно соодветен протокол со пропишани превентивни мерки во услови...

Музичарите бараат итна ревизија на протоколите и настани со пари од...

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими претставници на Здружението за унапредување на правата на музичарите „Музика сега“, кои го информираа за предизвиците и тешкотиите со...

Објавен протокол за заштита од коронавирус во судовите

Основниот кривичен суд Скопје во согласност со препораките на Светската здравствена организација, мерките и протоколите на Здравствените власти во земјава за спречување на вирусот...

Угостителите доброволно ќе ги затворат објектите на две недели

НЕЗАДОВОЛНИ ОД НОВИТЕ ПРОТОКОЛИ Независната угостителска комора (НУК) најави дека доброволно ќе ги затвори сите објекти на две недели во знак на незадоволство од најновите...

Инспекторите ќе добијат поголеми овластувања за справување со прекршителите на ковид-протоколите

Денеска, заменик-претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски, министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски,...