Ознака: против

„Жан Моне“ ќе се бори против инцидентите во Собранието

Дали навистина може со деловнички и интервенции во други правни акти целосно да се отстрани ризикот од инциденти во државните институции, предизвикани од партиско-политикантски...

Социјална заштита против сиромаштијата

Во нашата земја проблемот со сиромаштијата е сѐ поактуелен. На тоа укажуваат и податоците на Државниот завод за статистика дека 21,5 отсто или околу...

И камионџиите во борба против криминалот и корупцијата

Превозниците со помош на ИТ-апликација ќе можат да пријавуваат мито, корупција, застои и криминални дејства на граничните премини, од класичен шверц до шверцување мигранти....

Власта е за ски-центар на Авала, а експертите се против

Планот на белградските власти за изградба на ски-патеки со жичница на Авала, која е ставена под заштита на државата како природно добро, предвидува и...

Исхрана што може да ја победи анемијата

Анемија или, народски кажано, слабокрвност се случува кога човековиот организам нема доволно црвени крвни зрнца. Постојат голем број видови анемија, но најчеста е онаа...

Што вели науката за четирите најчести митови против вакцинирањето?

Глобалното движење против вакцинирањето на младата популација првично станува актуелно пред речиси дваесетина години, преку објавувањето на една студија што покажува корелација меѓу ММР-вакцината...

Со „Другаризација“ против врсничкото насилство

Со почетокот на учебната година, јавноста беше алармирана за некои несакани настани што се случија во училиштата во Скопје и низ Македонија. Заедницата беше...

Продолжува протестот против уставните измени

Пред Собранието прексиноќа се одржа протестот во организација на движењето „Бојкотирам“ уставни промени преку кој беше побарано стопирање на постапката за уставни измени, поништување...

Од утре повторно ќе се прска против комарци

Градот Скопје утре ќе започне со прскање против ларви од комарци и возрасни форми од комарци на подрачјето на градот. Aвионската дезинсекција ќе започне...