3.5 C
Skopje
22.1.2021 - 23:48

Ознака: против

Најголем ризик е луѓето да не се вакцинираат

Езекиел Мартин зборува за тоа зошто решил да учествува во тестирањето вакцина против новиот коронавирус на универзитетот „Оксфорд“ и како се чувствува во врска...

За ЛОИ се подготвуваат контрамерки против ковид-19

Станува збор за церемониите, за бројот на посетителите, за евентуалните неопходни карантини, изјави потпретседателот на ИОК, Џон Коутс Организаторите на одложените Летни олимписки игри (ЛОИ)...

Најголеми оптимисти во трката за вакцини против ковид-19

Русија се подготвува да ја пласира на пазарот својата вакцина „спутник 5“ против ковид-19 наспроти обвинувањата дека не поминала низ соодветен процес на тестирање....

Сите бои на есента пресликани во сценаријата против коронавирусот

Во зависност од многу фактори, односно од начинот на кој ќе се развиваат состојбите наесен, власта разгледува различни мерки, односно сценарија, кои подразбираат користење неколку...

Не наседнувајте на лажни производи против ковид-19

Од јануари, стотици нови интернет-страници и домени се појавиле и се регистрирале, а биле поврзани со коронавирусот. Тие во пораките испраќале информации за достапни...

Нации што најмногу се согласуваат да примат вакцина против ковид-19

Експертите предупредуваат дека трката за производство на вакцина за ковид-19 може да ја влоши пандемијата на долг рок. Слаб или делумно ефикасен кандидат може...

„Вибер“ воведува нови алатки за борба против спамови

Компанијата „Вибер“ најави воведување неколку нови антиспам-функции како дополнително обезбедување на приватноста на корисниците, како и можност за пребарување на други корисници по нивното...

Сѐ поостри критиките врз кризните штабови задолжени за борба против короната

Лекарите од Србија бараат оставка на националниот кризен штаб, а силни критики на сметка на работата на националните тимови за справување со епидемијата на...

Tестирана револуционерна вакцина против ковид-19

Ударна вест во најважните светски деловни медиуми („Блумберг“, „Фајненшл тајмс“) е дека експерименталната вакцина на компанијата „Модерна“ ја има очекуваната имунолошка реакција кај 45...

Стратегија против вируси пред доаѓањето на есента

Деновиве во Велика Британија се водат расправи за вакцинацијата против грип, односно нивната стратегија е да се спушти старосната граница за бесплатно вакцинирање против...