3.7 C
Skopje
2.12.2020 - 23:08

Ознака: против

Транспарентност, но и умешност на менаџирање на средствата за борба против...

Квалитетни и квалификувани луѓе што во еден коректен натпревар на конкурентност доаѓаат на раководни места и функции би го дизајнирале државниот апарат да произведува...

Амбасадорите битна алатка на државата против ковид-кризата

Какви се и колкави се улогата и придонесот на нашите дипломатско-конзуларни претставници во напорот на нашата држава за справување со пандемијата? Како можат нашите...

Истражувања за имунизацијата против ковид-19

Имунитетот од короната трае подолго отколку што се мислеше Според новите откритија на научниците, имунитетот кај луѓето што го прележале коронавирусот трае подолго отколку што...

Богатите земји ги купија повеќето потенцијални вакцини против ковид-19

Анализа на хуманитарната организација „Оксфам“ открива дека богатите нации, кои претставуваат само 13 отсто од светската популација, веќе купиле 51 отсто од дозите од...

Најголем ризик е луѓето да не се вакцинираат

Езекиел Мартин зборува за тоа зошто решил да учествува во тестирањето вакцина против новиот коронавирус на универзитетот „Оксфорд“ и како се чувствува во врска...

За ЛОИ се подготвуваат контрамерки против ковид-19

Станува збор за церемониите, за бројот на посетителите, за евентуалните неопходни карантини, изјави потпретседателот на ИОК, Џон Коутс Организаторите на одложените Летни олимписки игри (ЛОИ)...

Најголеми оптимисти во трката за вакцини против ковид-19

Русија се подготвува да ја пласира на пазарот својата вакцина „спутник 5“ против ковид-19 наспроти обвинувањата дека не поминала низ соодветен процес на тестирање....

Сите бои на есента пресликани во сценаријата против коронавирусот

Во зависност од многу фактори, односно од начинот на кој ќе се развиваат состојбите наесен, власта разгледува различни мерки, односно сценарија, кои подразбираат користење неколку...

Не наседнувајте на лажни производи против ковид-19

Од јануари, стотици нови интернет-страници и домени се појавиле и се регистрирале, а биле поврзани со коронавирусот. Тие во пораките испраќале информации за достапни...

Нации што најмногу се согласуваат да примат вакцина против ковид-19

Експертите предупредуваат дека трката за производство на вакцина за ковид-19 може да ја влоши пандемијата на долг рок. Слаб или делумно ефикасен кандидат може...