Ознака: противпожарна бригада

Пендаровски ќе одликува осум пожарникари со „Медал за храброст“

Претседателот Стево Пендаровски утре со „Медал за храброст“ ќе одликува осум припадници на Територијалната противпожарна бригада на Град Скопје, а на противпожарната бригада ќе...

Изгаснати пожарите кај селата Љубин и Кондово

Локализирани се пожарите кои настанаа вчера кај селата Љубин и Кондово, соопшти полицијата. До пожарот на потегот помеѓу селата Љубин и Рашче дојде вчера, пришто била...

Пожарот кај Скопска Црна Гора сѐ уште активен

Пожарот на Скопска Црна Гора што избувна денеска околу 13 часот сѐ уште е активен. Гори ниска мешана шума на околу 1.400 метри надморска...

Пожари се гасат и со возило старо половина век

Просечната старост на противпожарните возила е 29 години, а најстарото како што го нарекуваат возило за хемиско гасење е старо цели 49 години, или...

Се запалил автобус без патници на обиколницата Сарај – Волково

Празен туристички автобус денеска попладне се самозапалил на обиколницата Сарај – Волково влез Ѓорче Петров. Повредени нема, а причинета е материјална штета која ќе...

На Скопје му фалат оџачари, ама и пожарникари

На скопската противпожарна бригада ѝ недостигаат уште 124 пожарникари доколку сега се вработат 50 нови лица. За овие борци со пламените јазици да одговорат...