16.7 C
Skopje
27.5.2019 - 10:17

Ознака: протест

Пролеана крв во нападот врз медиумите и демократијата во Атина

Фоторепортерот Костис Даданис беше посериозно повреден на протестот во Атина, откако група луѓе го клоцале и нападнале со метален предмет, нанесувајќи му повреди на...

Инцидент при оддавањето почит на убиените во протестите во Тирана пред...

Мал инцидент се случи денеска при оддавањето почит на жртвите на масовните протести на 21 јануари 2011 година, што се одржа на булеварот „Народни...

Непреземањето ништо е најдобрата одбрана на Орбан

Унгарскиот премиер Виктор Орбан може да смета дека протестите против неговата влада ќе стивнат, исто како и во претходните случаи, пренесува „Блумберг“. Неколку илјади незадоволни...

Грците не можат да се помират со Преспанскиот договор

Околу 100 илјади Грци излегоа на протестот во Атина, во пресрет на гласањето за ратификацијата на Преспанскиот договор во грчкиот парламент. Повеќе лица беа...

Повредени и приведени на протестот во Атина против Договорот од Преспа

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество...

Инциденти на протестот во Атина – повредени најмалку 15 лица

Сериозни инциденти се случија за време на протестот против Договорот од Преспа пред грчкиот Парламент, повредени се најмалку 15 лица меѓу кои и еден...

Почна протестот во Атина против Договорот од Преспа

Со грчки знамиња и со плакати со пораки „Македонија е грчка”, „Референдум сега” и извикувајќи слични слогани меѓу кои и „Овој Договор е предавство”,...

Повторно протести во Унгарија поради „законот за робови“

Антивладини протести вчера се организирани во Унгарија во знак на протест поради измените на Законот за работа. Со промените на Законот драстично се зголемува бројот...

Пазарџиите со протест се изјаснија против новиот закон

Продавачите на пазарските тезги излегоа на протест, застанаа на улица и го блокираа Бит-пазар, а се собраа и пред Собранието на Република Македонија. Пазарџиите...

Протест на работниците на „Еурокомпозит“

Вработените и работниците прогласени технолошки вишок од прилепски „Еурокомпозит“ денеска протестираа пред фабриката, барајќи решение за нивните проблеми, а најавија и дека во понеделник...