Ознака: протест

Граѓаните побараа правда за случајот „Смилковско Езеро“ пред Кривичен

Стотина граѓани побараа правда за случајот „Монструм”, односно затворање на убијците на момчињата кај Смилковското Езеро, на денешниот протест пред Кривичниот суд во Скопје. Тие...

Најмалку 10 загинати во протестите поради пензиски реформи во Никарагва

Во насилни протести против предложени измени на пензискиот систем на Никарагва загинаа најмалку 10 луѓе во изминатите два дена, соопшти денеска владата на таа...

Граѓаните бараат правда за случајот „Алмир“ пред Собранието

Група на граѓани протестираа против пресудата за случајот „Алмир“, пред Собранието, додека високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на Европската унија Федерика Могерини...

Студентски протест во Битола против промена на името

Протест на студентите против промената на името на државата се одржа вечерва во Битола. Неколку стотини студенти, на кои им се приклучија и граѓани на...

Продолжува протестот на прозводителите на зелка

Производителите на пролетна зелка од Муртино утрово околу 8 часот ја прекинаа блокадата на откупниот пункт, но протестот продолжи во центарот на селото. Незадоволните производители...

Израел најави остар одговор на протестите во Газа

Израелскиот министер за одбрана Авигдор Либерман денеска изјави дека војската нема да го менува својот остар став кон масовните протести предводени од Хамас во...

Протест на производителите на зелка

Во Муртино, во тек е протест на земјоделците, незадоволни од цената на пролетната зелка. Тие ги блокираа влезот и излезот на село Муртино бидејќи...

Синдикатот на Еурокомпозит со протест пред фабриката

Синдикатот на прилепски „Еурокомпозит“ не се откажува од протест и штрајк. Изутрината членовите на синдикатот беа на протест пред влезот на фабриката од 8...

Коѕијас пречекан со протест пред МНР

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕиас денеска беше пречекан пред Министертвото за надворешни работи од група граѓани кои го изразија својот револт против...

Коѕијас ќе биде пречекан со протест

„Стоп на преговорите за името, Македонија на Македонците!“, под ова мото, неколку  здруженија денеска излегуваат на протест пред доаѓањето на грчкиот министер за надворешни работи,...