Ознака: протест

Најавен нов протест за „Македонија“ во Атина на 8 јули

„Илјадници граѓани низ цела Грција порачаа дека Македонија е грчка“, „24 градови, еден глас“, „Илјадници граѓани на улици, протестираа за Македонија“, „Македонија е грчка...

МНР: Македонските државјани утре да ги избегнуваат протестите во Грција

Министерството за надворешни работи упати предупредување до македонските државјани кои утре планираат да патуваат во Грција да ги избегнуваат местата на одржување на најавените...

Протести во Аргентина против економската политика

Десетици илјади Аргентинци протестираа во Буенос Аирес и во други градови низ целата земја поради економската политика на владата. Протестот, наречен „Сојузен марш", почна...

Албанскиот премиер Рама пречекан со протести во Елбасан и Церик

Албанскиот премиер Еди Рама, кој присуствуваше на Саемот за вработување во Елбасан, на присигнување беше пречекан со протест. Граѓани и симпатизери на опозицикста Демократска партија,...

Радиовце и Жеровјане протестираа против загадувањето

Жителите од селата Радиовце и Жеровјане денеска протестираа против дивата депонија што се наоѓа во близина на нивните села која често пати гори, а...

Атина врие

Инциденти беа регистрирани за време на генералниот штрајк во Атина, кога членови на организации и здруженија што не се дел од двата најголеми грчки...

Блокиран автопатот кај Солун, протестираа мигранти

Околу 250 мигранти денеска на околу еден час блокираа автопат во близина на Солун, изразувајќи го на тој начин своето незадоволство од условите во...

Активисти влегоа во празни станови во Берлин протестирајќи против повисоката кирија

Активисти се населија во многу слободни домови во Берлин во знак на протест против нејасните принципи за формирање на цените на кириите во овој...

Граѓански активисти од СУМ протестираа против промена на името

Пред најавената средба на Заев - Ципрас денеска во Софија, за која се најави клучен „чекор напред “ во изнаоѓање на „заемно прифатливо решение...

Опозицијата најави голем протест на 2 јуни

ВМРО-ДПМНЕ на 2 јуни во Скопје пред Владата на Република Македонија ќе организира народен протест, синоќа по седницата на Централниот комитет на партијата најави...