Ознака: протест

ХК: Демонстрантите извршија насилни дејствија, а полицијата прекумерно употреби хемиски средства

Граѓаните кои беа дел од вчерашниот протест пред Собранието на РМ извршија насилни дејствија насочени кон полициските службеници, а полицијата, пак, прекумерно употреби хемиски...

Историјата ќе му суди на овој договор

Илјадници граѓани од сите краишта на Македонија, вчера во Битола протестираа против, како што нагласија, „договорот за капитулација на Република Македонија“. Колоната, на чие...

Спречен упад во Собранието, повредени седум полицајци, приведени 25 демонстранти

Пред Собранието на Македонија изутринава е мирно по синоќешните насилни протести во кои се повредени седум полицајци. МВР информира дека се приведени 25 демонстранти...

МВР: Повредени седум полицајци и приведени 25 лица

Седум полицајци се повредени во насилните протести што вечерва се случија пред Собранието на Македонија, соопшти МВР. Полицијата приведе 25 демонстранти. - Министерството за...

Мицкоски: Македонија се соочува со предавство и капитулација

Со крст, на кој пишуваше дека на денешен ден е погребана Република Македонија и молитва на свештеници од битолската епархија,...

Употребен солзавец против демонстрантите во грчка Преспа

Грчката полиција употреби солзавец за да ги спречи демонстрантите кои се обидоа да го пробијат полицискиот кордон во време додека македонската и грчката делегација...

Пред Собранието и вечерва протест против договорот со Грција

Пред Собранието на Република Македонија и вечерва се одржа протест против договорот за решавање на спорот за името меѓу Македонија и Грција. Учесниците на протестот бараат...

Протест на ВМРО-ДПМНЕ утре во Битола против договорот со Грција

Членовите на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на седницата која се одржала синоќа одлучиле дека договорот на  Заев со грчкиот премиер Ципрас е исклучително штетен и...

Протест против отворање на рудникот Иловица-Штука

Под мотото „Струмица и Струмичко против рудникот на смртта“ денеска во Струмица се одржа протестен марш против отворањето на рудникот за бакар и злато...

И денеска протест пред грчкиот парламент за договорот со Македонија

Во 16 часот по локално време, ќе се одржи нов протест пред грчкиот парламент, под мотото „Состанок со историјата“, во организација на „Комитетот за...