20 C
Skopje
21.10.2020 - 17:41

Ознака: протест

Протести во Аргентина против економската политика

Десетици илјади Аргентинци протестираа во Буенос Аирес и во други градови низ целата земја поради економската политика на владата. Протестот, наречен „Сојузен марш", почна...

Албанскиот премиер Рама пречекан со протести во Елбасан и Церик

Албанскиот премиер Еди Рама, кој присуствуваше на Саемот за вработување во Елбасан, на присигнување беше пречекан со протест. Граѓани и симпатизери на опозицикста Демократска партија,...

Радиовце и Жеровјане протестираа против загадувањето

Жителите од селата Радиовце и Жеровјане денеска протестираа против дивата депонија што се наоѓа во близина на нивните села која често пати гори, а...

Атина врие

Инциденти беа регистрирани за време на генералниот штрајк во Атина, кога членови на организации и здруженија што не се дел од двата најголеми грчки...

Блокиран автопатот кај Солун, протестираа мигранти

Околу 250 мигранти денеска на околу еден час блокираа автопат во близина на Солун, изразувајќи го на тој начин своето незадоволство од условите во...

Активисти влегоа во празни станови во Берлин протестирајќи против повисоката кирија

Активисти се населија во многу слободни домови во Берлин во знак на протест против нејасните принципи за формирање на цените на кириите во овој...

Граѓански активисти од СУМ протестираа против промена на името

Пред најавената средба на Заев - Ципрас денеска во Софија, за која се најави клучен „чекор напред “ во изнаоѓање на „заемно прифатливо решение...

Опозицијата најави голем протест на 2 јуни

ВМРО-ДПМНЕ на 2 јуни во Скопје пред Владата на Република Македонија ќе организира народен протест, синоќа по седницата на Централниот комитет на партијата најави...

На САД им се смачи од пријавувањето на Афроамериканците во полиција...

Практиката на брзоплети повици до полицијата, во врска со безопасните, секојдневни активности на Афроамериканците во САД, поприма загрижувачки размери, со што го привлече вниманието...

Женски протест на црвениот тепих во Кан

На црвениот тепих на Канскиот фестивал денеска ќе прошетаат 82 жени за да го свртат вниманието на ограничениот број режисерки што се наоѓаа во...