6.9 C
Skopje
21.11.2019 - 23:28

Ознака: протест

Протест на ВМРО-ДПМНЕ утре во Битола против договорот со Грција

Членовите на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на седницата која се одржала синоќа одлучиле дека договорот на  Заев со грчкиот премиер Ципрас е исклучително штетен и...

Протест против отворање на рудникот Иловица-Штука

Под мотото „Струмица и Струмичко против рудникот на смртта“ денеска во Струмица се одржа протестен марш против отворањето на рудникот за бакар и злато...

И денеска протест пред грчкиот парламент за договорот со Македонија

Во 16 часот по локално време, ќе се одржи нов протест пред грчкиот парламент, под мотото „Состанок со историјата“, во организација на „Комитетот за...

Најавени протести во Атина и Преспа против договорот

„Комитетот за борба за грчкиот карактер на Македонија“, организаторите на протестите низ цела Грција за „одбрана на името Македонија“, преку социјалните мрежи и преку...

Протести ширум Србија поради високите цени на горивото (фото)

Во Белград, Нови Сад, Ниш, Крагуевац, Шабац, Панчево, Нови Пазар, на Ибарската магистрала и во други делови на Србија, денеска од 17 часот се...

Најавен нов протест за „Македонија“ во Атина на 8 јули

„Илјадници граѓани низ цела Грција порачаа дека Македонија е грчка“, „24 градови, еден глас“, „Илјадници граѓани на улици, протестираа за Македонија“, „Македонија е грчка...

МНР: Македонските државјани утре да ги избегнуваат протестите во Грција

Министерството за надворешни работи упати предупредување до македонските државјани кои утре планираат да патуваат во Грција да ги избегнуваат местата на одржување на најавените...

Протести во Аргентина против економската политика

Десетици илјади Аргентинци протестираа во Буенос Аирес и во други градови низ целата земја поради економската политика на владата. Протестот, наречен „Сојузен марш", почна...

Албанскиот премиер Рама пречекан со протести во Елбасан и Церик

Албанскиот премиер Еди Рама, кој присуствуваше на Саемот за вработување во Елбасан, на присигнување беше пречекан со протест. Граѓани и симпатизери на опозицикста Демократска партија,...

Радиовце и Жеровјане протестираа против загадувањето

Жителите од селата Радиовце и Жеровјане денеска протестираа против дивата депонија што се наоѓа во близина на нивните села која често пати гори, а...