Ознака: протест

„Бојкотирам“ дојде за да даде поддршка, па го попречи протестот на...

Неколкумина претставници на здружението „Бојкотирам“ дојдоа на протестот на Конфедерацијата на синдикати пред МТВ, за да дадат поддршка. Побараа да зборуваат, но организаторите од...

За денешните протести француската Влада мобилизира 60 илјади полицајци

Француската Влада мобилизираше 60.000 полицајци од целата земја поради денешните протести на „жолтите елеци“. Од движењето на „жолтите елеци“ велат дека несогласувањето со францускиот претседател...

Младата активистка сфати дека политиката не е детска игра

Младата активистка им порача на европските политичари дека проблемот со климатските промени треба да го третираат како „егзистенцијална криза“ Политико Се чини дека лесно беше да...

Баша: Народот стави печат на падот на криминалната влада на Рама

Со обраќањето од пред седиштето на Демократската партија на лидерот Љуљзим Баша, пеење на албанската национална химна и со извикување од насобраниот народ „Баша,...

Во Србија голем протест против Вучиќ

Протестот „Сите како еден – 1 од 5 милиони” започна во 15 часот пред Народното собрание на Србија во Белград. Деталите и сценариото за...

Нови актери ги играат улогите во веќе виденото сценарио од арапската...

Њујорк тајмс Во Судан, десетици илјади демонстранти бараат од власта да се отстрани нивниот долгогодишен лидер. Во Алжир, минатата недела, милиони демонстранти го симнаа од...

Синдикалците бараат поголеми плати во јавниот сектор

Членовите на неколку синдикати, меѓу кои и на Синдикатот за образование, наука и култура денеска мирно протестираа на плоштадот во Куманово. Бараат Владата преку...

Десетици Палестинци повредени во протестите на границата Израел-Газа

Десетици Палестинци беа повредени по должината на оградата што го одделува Израел од Појасот Газа за време на редовниот протест денеска, објавија здравствените служби. Во...

Мигрантите седнаа на железничката пруга со цел да добијат автобус

Десетици мигранти ја блокираа пругата на железничката станица „Ларисис“ во Атина, во знак на протест, пренесува грчкиот весник „Катимерини“. Тие бараат да бидат транспортирани до...

Дали оставката и барањето прошка им се доволни на Алжирците?

Алжирскиот претседател во заминување Абделазиз Бутефлика (82) побара прошка од неговата држава во отворено писмо, откако поднесе оставка по 20 години поминати на функцијата....