18.6 C
Skopje
19.7.2019 - 0:07

Ознака: протест

Стопанствениците од Визбегово излегоа на протест

Долгата реконструкција на патот кон Косово им здодеа и на фирмите Педесетина менаџери и сопственици на компании излегоа на протест револтирани поради предолгиот период на...

„Црната река“ ги преплави улиците на Хонгконг

  Околу два милиони луѓе облечени во црно ги преплавија улиците на Хонгконг за време на протестите против контроверзниот закон за екстрадиција. Незадоволните граѓани бараат...

Уапсени стотина луѓе на протест во Москва, приведен и најпознатиот опозиционер...

Во Москва се одржуваат протести на опозицијата поради обид на полицијата, наводно, да му подметне дрога на новинарот Иван Голунов. Во нередите уапсени се...

Масовен протест во Чаковец против Ромите

Хрватска Илјада жители на Чаковец во саботата протестираа под мотото „Сакам нормален живот“ за да предупредат на проблемите, кои, како што рекоа организаторите, им ги...

„Последен предупредувачки протест…“

Интервју со Благоја Ралповски, претседател на Конфедерацијата на слободни синдикати КСС продолжува со своите активности и на 8 јуни 2019 година, со почеток од 11...

Рок-музика за протест и промени

Шеесет и пет години рокенрол и 50 години „Вудсток“ Секоја генерација има свои ставови, погледи на светот, свој стил и вкус, кои најпрвин сама треба...

„На точак“ ги повикува велосипедистите на роденденски протест

Под мотото „Револуција без институционална револуција“, в среда, 29 мај, со почеток во 17:30 часот од Плоштад Македонија ќе се одржи 81. велосипедска Критична...

„НаТочак“ ги повикува велосипедистите на роденденски протест

Под мотото „Револуција без институционална револуција“, во среда, 29 мај, со почеток во 17.30 часот од Плоштад Македонија, ќе се одржи 81-та велосипедска Критична...

Продолжува глобалниот штрајк на учениците за климатските промени

Ученици ширум целиот свет денес повторно изглегоа на протести со нивните барања за делување на властите против климатските промени. Организаторите очекуваат повеќе од еден...

Учениците повторно на протест за климатските промени

Во повеќе делови од светот, утре во нов бран протести учениците ќе ги напуштат училниците и ќе излезат на улица, за да укажат на...