16.8 C
Skopje
12.6.2021 - 0:00

Ознака: протестна нота

Русија му врачи протестна нота на украински дипломат

Шефот на должноста афирматор на Украина во Русија, Василиј Покотило, денеска е повикан во руското Министерство за надворешни работи, каде што му е врачена...

Бугарското МНР се огради од Џамбаски

Министерството за надворешни работи на Бугарија го оцени како нессодветно видеото на бугарскиот европратеник, Ангел Џамбаски, откако вчера македонското МНР упати протестна нота. - Пораките...

Захариева: Протестна нота до Министерството за надворешни работи на Македонија

Амбасадата на Република Бугарија во Скопје испрати протестна нота до Министерството за надворешни работи на Македонија за одлуката на царинските органи на граничниот премин...

Хрватска ѝ испрати протестна нота на Србија

Министерството за надворешни и европски работи на Хрватска (МВПЕ) денеска испрати протестна нота до Србија. Во него, таа изрази загриженост за, како што е наведено,...

Протестна нота и од БиХ поради марката со „Голема Хрватска“

Министерството за надворешни работи на Босна и Херцеговина испрати протестна нота до македонската амбасада во Босна и Херцеговина заради спорната поштенска марка со мапа...

Украинското МНР упати протестна нота до Русија поради уапсените морнари

Украинското Министерство за надворешни работи денеска упати протестна нота до Москва поради, како што се наведува, незаконските акции против морнарите од украинската морнарица, соопшти...