11 C
Skopje
22.10.2020 - 14:05

Ознака: протести

Ортега ја отповика реформата за социјална заштита

Откажана е планираната реформа за социјална заштита, изјави синоќа претседателот на Никарагва Даниел Ортега, откако претходно бран протести ја погодија државата во знак на...

Реформата на пензискиот систем во Никарагва на преиспитување

Претседателот на Никарагва Даниел Ортега најави преиспитување на предлогот за реформа на пензискиот систем во земјата, која покрена протести со најмалку шест мртви. Работниците...

Протести во Ерменија, над 70 уапсени

Над 70 лица се уапсени во денешните судири меѓу полицијата и антивладини демонстранти во ерменскиот главен град Ереван, јавуваат медиумите. Претходно беше објавено дека меѓу...

Романскиот претседател одби да ја смени главната антикорупционерка

Романскиот претседател Клаус Јоханис денеска рече дека нема да ја смени шефицата на антикорупциското тело Лаура Кодрута Ковеси, како што бараше Владата, во најновиот...

Повторно протести во Ѓорче Петров, се бара безбедност за пешаците

Жителите на Ѓорче Петров и вечерва протестираа пред ОУ „Мирче Ацев“ и ја блокираа улицата Борис Сарафов каде што вчера беше прегазено 10-годишно дете. Градоначалникот...

Либерман: Во појасот Газа нема невини

Израелскиот министер за одбрана Авигдор Либерман изјави денеска дека „нема невини“ во појасот Газа, каде што израелската војска усмрти 30 Палестинци за само 10...

Демонстрации во Албанија, повредени 10 лица

Кога протестот кај тунелот Калимаш достигна кулминација со палење на наплатниот пункт се огласи премиерот Еди Рама, кој не само што не отстапува од...