16 C
Skopje
23.10.2020 - 14:53

Ознака: протести

Протести против поскапување на струјата во повеќе градови

Почна протесниот марш против поскапувањето на електричната енергија во Тетово, Гостивар, Дебар, Кичево и Струга, а главниот се одвива во Скопје. Протестот во Скопје почна...

Борисов подготвен да даде оставка, но под еден услов

Бојко Борисов рече дека ќе поднесе оставка ако бугарскиот парламент го одобри неговиот план да распише избори за Големото народно собрание, заради промена на...

Приведени осомничените координатори на масовните протести во Минск

Наводните координатори на масовните немири во Белорусија биле приведени во средата во главниот град Минск, јави новинската агенција БелТА. Според новинската агенција, еден од уапсените...

Белорусија: Повеќе од илјада уапсени и над 50 повредени

Повеќе од 50 лица се повредени во синоќешните протести во Белорусија, соопшти Министерството за здравство. - Синоќа се повредени 51 лице кои се примени во...

И по оставката на владата, нови протести на улиците на Бејрут

Протестите во Либан поради големата експлозија во Бејрут продолжија и вечерва, иако Владата на Хасан Диаб си даде оставка. Протестите во Либан започнаа само...

Пустош во Чикаго по протестите: повредени се 13 полицајци, уапсени се...

Повеќе од 100 лица се уапсени, а 13 полицајци се повредени откако стотици луѓе се судрија со полицијата во Чикаго. Тие кршеле прозорци и...

Илјадници луѓе на протести побараа оставка од Нетанјаху

Илјадници демонстранти синоќа се собраа пред резиденцијата на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, барајќи негова оставка. Овие протести, за кои се проценува дека собрале десетици илјади...

Демонстрантите и понатаму бараат оставка од бугарската влада

Демонстрантите кои бараат оставка од владата и државниот обвинител се собраа на новите протести во Софија. Демонстрантите го запреа сообраќајот недалеку од зградата на...

Протести во Грција поради Аја Софија

Протести се одржуваат низ цела Грција поради одлуката на Турција да ја претвори Аја Софија во џамија. Турција неодамна го поништи 86-годишниот статус на...

Маж легна на улица во Бугарија по примерот на фотографијата со...

Откако во Бугарија осамна фотографија од премиерот Бојко Борисов кој спие во неговата соба, маж попладнево на антивладините протести во Бугарија ја реплицираше фотографијата. „БГНЕС“...