Ознака: протести

Антикорона демонстрациите ја замислија Германија

Антикорона демонстрациите пред парламентот во Берлин предизвикаа гнев во Германија, поттикнувајќи расправа за тоа дали ваквите демонстрации воопшто треба да бидат дозволени, а истовремено...

Насилни протести во Портланд

Едно лице е убиено со огнено оружје за време на судири што избувнаа викендов на улиците на американскиот град Портланд меѓу приврзаниците на американскиот...

Лукашенко: Ситуацијата во земјата е мој проблем

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека ќе ја реши ситуацијата во земјата во наредните денови. - Некои луѓе не ја сакаат ситуацијата во Минск и...

Протестите против расизмот ги зголемиле нападите врз лондонската полиција

Нападите врз полициските службеници во Лондон се зголемиле за речиси 40 отсто за време на режимот на ограничено движење поради коронавирусот во градот, а...

Демонстрантите во Софија блокираа влез на владина агенција

На 43-от ден од антивладини протести, демонстрантите во Софија околу еден час го блокираа влезот во зградата на Комисијата за борба против корупцијата и...

Лукашенко побара да се открие кој ги финансира протестите во Белорусија

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко му нареди на Комитетот за државна безбедност да ги спречи активностите на организаторите на улични протести. Лукашенко нареди да се...

Лукашенко и Путин уверени дека немирите во Белорусија брзо ќе стивнат

Oфицијален Кремљ денеска изрази увереност за брзо решение на кризата во Белорусија, каде претседателот Александар Лукашенко, сојузник на Москва, се соочува со протести по...

Големи протести во Јужна Кореја против новите мерки на владата

Неколку илјади демонстранти денеска протестираа во Сеул против повторното воведување мерки за физичка дистанца, откако е забележан голем пораст на нови случаи на ковид-19. Протестите...

ЕУ со зелено светло за санкции против Белорусија

Европската унија дала „зелено светло за санкционирање на репресијата во Белорусија“, изјавиле европски извори за Франс прес. - Министрите за надворешни работи се согласија да...

Полицајците ги спуштија штитовите во Минск, демонстрантите ги прегрнаа

Припадници на интервентната полиција во центарот на Минск ги спуштија штитовите во знак на солидарност со демонстрантите за време на протестот во главниот град...