9.4 C
Skopje
20.4.2019 - 22:52

Ознака: протести

Илјадници на протестот против климатските промени во Рим

Илјадници луѓе, вклучувајќи и ученици од основните училишта се придружија на денешниот протест во Рим против климатските промени, инспириран од екоактивистката, шведската тинејџерка Грета...

Лидерите се менуваат секојдневно во борбите за превласт во Судан

Судан се соочува со низа на различни кризи и потребата за изнаоѓање на консензус е уште поголема, а неизвесноста за тоа што е следно...

Лутовац повика на мирен протест утре во Белград

Еден од лидерите на опозицискиот Сојуз за Србија и претседател на Демократската партија (ДС), Зоран Лутовац ги повика граѓаните кои учествуваа во протестите во...

Соборувањето на диктаторот не е крај на суданскиот кошмар

Останатиот дел од светот сега мора да ја удвои поддршката за народното движење кое сè бори за слобода Блумберг Колумна на Илај Лејк Соборувањето од власт на...

Алжирскиот парламент назначи привремен лидер

Алжирскиот парламент назначи привремен лидер кој ќе го замени поранешниот претседател Абделазиз Бутефлика, кој минатата недела поднесе оставка под притисок на про-демократското движење кое...

Суданците со алжирски рецепт против власта на претседателот Башир

Демонстрантите го следеа неодамнешниот развој на настаните во Алжир и ги преземаа слоганите за промена на режимот кои одекнуваа за време на арапската пролет...

Опозицијата и „Еден од пет милиони“ во Белград вечерва со протестно...

Во Белград вечерва, како што е најавено, ќе се одржи 18-иот граѓански протест на опозицијата и граѓаните од „Еден од пет милиони“, со протестно...

Жени го спречија упадот во Градското собрание во Белград

По денешните протести кои се случија пред Градското собрание во Белград, повредени се две жени, кои со возило на Брзата помош беа префрлени во...

Тензично на протестите пред албанскиот Парламент

Повторно е тензично пред албанскиот Парламент, каде е во тек пленарна седница, а надвор протестираат приврзаници на обединетата албанска опозиција и незадоволни граѓани. Демонстрантите се...

Во Венецуела протести поради недостигот на струја

Во Венецуела вчера беа одржани протести поради постојаните прекини во снабдувањето со електрична енергија и недостигот на вода за пиење. Граѓаните се собраа во десетина...