27.8 C
Skopje
20.8.2019 - 13:00

Ознака: протерување

Нетанјаху: Протерувањето на дипломатите јасна порака на Рама до иранскиот режим

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го пофали својот албански колега Еди Рама за протерувањето од Албанија на иранскиот амбасадор Галамхошеин Мохамадниа и уште еден дипломат...

Италија протера македонски државјанин поради тероризам

Италијанските власти протераа четири лица осомничени за тероризам, меѓу кои и еден македонски државјанин. - Четворицата странци, од нив еден Косовец (37) и еден Македонец...

Руско МНР: Протерувањето руски дипломати од Грција ќе има последици

Руското Министерство за надворешни работи соопшти денеска дека протерувањето двајца руски дипломати од Грција ќе предизвика последици. Атина во минатата недела соошти дека протерала двајца...

„Гардијан“: Зошто Нов Зеланд им го заврте грбот на пријателите и...

Одлуката на новозеландската лабуристичка влада да не се приклучи на колективната меѓународна акција против Русија и да протера дипломати и можни шпиони заради нападот...

Меј: Ја поздравувам меѓународната поддршка што ја добиваме

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави денеска дека досега 25 држави донеле одлука за протерување на руски дипломати поради случајот Скрипал. Таа, исто така, ја истакна...

НАТО протерува седум руски дипломати

НАТО одлучи денеска да протера седум руски дипломати од мисијата на Русија во Алијансата, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. На тројца руски дипломати...

Заев:Протерувањето на рускиот дипломат не би требало да влијае на...

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конфернција ја потврди информацијата дадена од министерот за надворешни работи Никола Димитров во врска со протерувањето на руски дипломат...

Лавров: Западните земји протеруваат руски дипломати под уцена на САД

Одлуките на некои западни земји да протераат руски дипломати се донесени под притисок и уцени на САД, изјави денеска министерот за надворешни работи на...

Димитров: Протераниот руски дипломат излегол од својот мандат

Одлуката за протерување на рускиот дипломат од Македонија ја донесовме по внимателно размислување и анализа. Одлуката се заснова на два елемента, едниот е меѓународен,...

Димитров: Одлуката за протерување руски дипломат е и заштита на сопствените...

Денеска ги известивме руските власти за нашата одлука да протераме еден руски дипломат, во тесна консултација со нашите партнери и сојузници, во целосна солидарност...