Ознака: прослава

По изборните прослави, скопјани наоѓаат заталкани куршуми во своите домови

Во текот на вчерашниот ден (16 јули), во скопската полиција биле пријавени два случаја во кои граѓани известиле за пронајдени заталкани куршуми во нивните...

Откриени 22 случаи на коронавирус на прославата во Охрид и свадбата...

Министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека во Охрид, на семејна прослава на која имало околу 200 луѓе, има осум позитивни на коронавирусот, додека...

Затвореник закажал прослава во кафеана

Затвореник од Идризово се јавил во угостителски објект во Делчево велејќи дека му се родил син и дека сака да прави прослава. Тој го...

Австралија поради коронавирусот не ја славеше 250-годишнината од пристигнувањето на капетанот...

Големата 250-годишнина од контроверзното пристигнување на капетанот Џејмс Кук во Австралија помина речиси незабележано поради пандемијата на коронавирус поради која беа откажани свечените прослави. Капетанот...

Бигорски во септември со конак за гости

Дебар Главната прослава посветена на големиот јубилеј, илјада столетија од основањето на Бигорски манастир, ќе се одржи на 18 октомври годинава. Игуменот на манастирот, архимандрит...

Солзи, песна и гајди при збогувањето на европарламентот со Британците

  Веење знамиња, солзи, песни, свирење на шкотски гајди и држење за раце уследија по завршувањето на напорниот, долгогодишен процес за напуштање на Европската Унија...

Кирибати и Самоа први ќе ја дочекаат Новата година

Жителите на Кирибати и Самоа на Тихиот Океан први ќе влезат во 2020 година, Оукленд во Нов Зеланд е првиот најголем град што ќе...

Зарина ќе им ја честита Новата година на битолчани

Битолчани, кои ќе одлучат Новата 2020 година да ја дочекаат заедно на плоштадот „Магнолија“, највеселата ноќ ќе је дочекаат без некои познати музички и...

Слава без славеници

Ниедна помесна црква не дојде на прослава на јубилејот за автокефалност на СПЦ Неофицијалните информации велат дека СПЦ планирала да испрати покани до сите цркви,...

Кина се подготвува да го импресионира светот

  Во тек се подготовките за одбележувањето на 70-годишнината од основањето на Народна Република Кина. Државниот празник што ќе се слави на 1 октомври подеднакво...