Ознака: прослава

Победничка парада на талибанците со американски воени возила и хеликоптер

Талибанците денеска одржаа победничка воена парада во Кандахар, вториот по големина град во Авганистан, каде што беше основана исламистичката група. Afganistan'da Taliban manevi başkenti Kandahar'da...

Делчевски ресторан организирал матурска прослава со жива музика

Против угостителски објект и 30-годишник од Делчево полицијата поднесе кривични пријави поради сомнение за сторено кривично дело непостапување според здравствените прописи. Како што информираат од...

Заев: Рамковниот договор донесе нов дух на водење политики кои градат...

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, се обрати на Свечената академија по повод 20 години од Охридскиот рамковен договор, насловена „По Охрид“,...

Да се слави со срце, а не со оружје

Пукањето е спротивно на Законот за прекршоци против јавниот ред и мир, а паричната глоба за ваков вид прекршок се движи од 200 до...

На Мечкин камен се одржува чествување на Илинден

Од 18 часот започна централна свеченост на Мечкин камен, Крушево, каде се одбележува 2 Август, Илинден – Денот на Републиката. Оваа година се прославуваат 118...

Прослава на Илинден на Мечкин Камен во Крушево

Денеска се празнува 2 Август – Денот на Републиката. Ден со кој на Илинден во 1903 година – со Илинденското востание и Крушевската република,...

Со по 2.000 евра казнети 28 луѓе кои славеле за положен...

Група од 28 луѓе славеле за положен испит во стан во Скопје. Сите се казнети со по 2.000 евра за непостапување според здравствените прописи...

Поради семејна прослава, кривична пријава за две лица од Куманово

На две лица од Куманово им беше изречена кривична пријава поради непочитување на мерките за заштита од ковид-19. Тие пред нивната семејна куќа организирале...

Приведен жител на Матка кој правел веселба и пукал со пиштол

На 05.04.2021 околу 19 часот во село Матка, полициски службеници од СВР Скопје го лишиле од слобода Е.С.(51) од Матка. При преглед кај него бил...

Беровчани правеле прослава во продавница, пријава за 14 лица

Полицијата поднесе кривична пријава против 14 лица од беровското село Двориште затоа што за Стара нова година, односно Василица, биле затекнати на прослава во...