Ознака: пропаганда

Пропаганда и манипулации со вистината преку социјалните мрежи

ИСТРАЖУВАЊЕ НА БРИТАНСКИОТ УНИВЕРЗИТЕТ ОД ОКСФОРД Во генералниот заклучок во извештајот за 2019 година, кој важи и за нашата држава, е регистрирано дека е забележан...

Кој се дрзнува да се посомнева во воената умешност на Ким...

Во Северна Кореја се појави пропаганда која укажува на тоа дека лидерот Ким Јонг-ун дипломирал со почести на елитен воен универзитет именуван по неговиот...

И „Википедија“ удри во „кинескиот ѕид“ на Интернет

Кина ја прошири забраната на протокот на информации на страницата „Википедија“, со цел да ја блокира онлајн енциклопедијата на сите достапни јазици, пренесува „Тајм“. Претходната...

Британија ќе го спречува враќањето на припадниците на Исламската држава

Британскиот секретар за безбедност, Саџид Џавид, изјави дека нема да го дозволи враќањето на оние Британци кои заминале во Блискиот исток со цел да...

Притеснетата Исламска држава пронајде ново засолниште

По губењето на пространата територија што некогаш ја контролираше, Исламската држава (ИД) најде ново засолниште каде што уште опстојува - на Интернет, пишува „Вашингтон...

СЈО со шест нови истраги, буџетот оштетен за 80 милиони евра

Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите денеска соопшти дека се отворени шест...

АВМУ констатира неправилности во јавната пропаганда за референдумот

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги во рамки на мониторингот на медиумското претставување за време на референдумот кај повеќе радиодифузери констатираше неколку прекршувања...

Сеул ја запре пропагандата против Северна Кореја

Јужна Кореја вчера ја стопира пропагандата, која повеќе од две години преку граница ја спроведува против Северна Кореја. Одлуката е донесена неколку дена пред...

Јужна Кореја ја запре пропагандата против Пјонгјанг

Јужна Кореја денеска ја запре пропагандата, која повеќе од две години преку граница ја спроведува против Северна Кореја. Одлуката е донесена неколку дена пред...