Ознака: промени

Како да се приспособиме на брзите промени во светот

Компаниите и владите мора да ја прифатат можноста, или огромната веројатност, за забрзување на четири секуларни случувања, кои влијаат врз тоа што и како...

Шарлиз Терон проговори за ноќта што ѝ го променила животот

По повод премиерата на својот последен филм „Тие се бомби“, Шарлиз Терон не престана да дава интервјуа за сите светски медиуми, а овој пат...

Денот кога засекогаш се промени претседателството на Трамп

Автор: Крис Силица, уредник во „Си-ен-ен“ Без разлика што ќе се случи следната година или во наредните пет години со претседателскиот мандат на Доналд Трамп,...

Ноќ што ги промени Европа и Македонија

Иако во Македонија сите светски настани стигнуваа и сѐ уште стигнуваат со задоцнување, периодот од нецела година од уривањето на Ѕидот до основањето на...

Технолошки иновации за заштита на климата

Бил Гејтс смета дека светот ќе нема доволно месо за седум милијарди луѓе и тоа ќе се произведува вештачки. Технологијата, технолошките иновации се надеж...

Промените во ЛШ планирани за 2024-та, ќе се одложат или ќе...

По повеќемесечните разговори помеѓу клубовите од петте најквалитетни европски лиги, Шпанија, Англија, Италија, Германија и Франција, не е постигнат консензус, пишува Би-би-си Како што стојат...

Трилион садници во борбата против климатските промени

Тропските предели изгубиле 12 милиони хектари шумски делови во 2018 година, претежно поради пожари и уништување на шумите за да се направат земјоделски површини....

Годината што го промени светот – 1969-та

Пред половина век, светот беше сведок на неверојатни настани што предизвикаа генерациски промени - од подемот на информациската ера, преку интензивирањето на протестите и...

Рок-музика за протест и промени

Шеесет и пет години рокенрол и 50 години „Вудсток“ Секоја генерација има свои ставови, погледи на светот, свој стил и вкус, кои најпрвин сама треба...

Променливото време ги активира вртоглавиците

Честите осцилации на температурите доведуваат до тоа да се јави таканаречениот пролетен замор, кој е особено изразен кај метереопатите и кај хронично болните Сѐ повеќе...