20.8 C
Skopje
1.10.2020 - 16:59

Ознака: промена

Менувањето на имињата на улиците ги збунува граѓаните

Поради честите промени на имињата на улиците или на броевите, граѓаните се соочуваат со низа ситуации во кои најчесто не само што се принудени...

Операциите за промена на полот на државна сметка

Трошоците за операција за промена на полот за тарнсродовите лица во иднина ќе бидат покриени во целост од Фондот за здравствено осигурување на Црна...

Имаме македонски театар и литература, ама не и опера и филхармонија

На листата од 136 институции што ќе претрпат измени во називот, во согласност со промената на името на државата, добар дел се од културата....

Зошто државите го менуваат името

Навидум различните Македонија и Сирија, кои се соочуваат со сосема различни предизвици во своето постоење, различен културолошки, политички, социјален и историски аспект на идентификација,...

Промени на возниот ред на автобусите што сообраќаат до Средно Водно

Од викендов ќе биде зголемен бројот на поаѓања на автобуси на линијата 25, што сообраќа од Транспортниот центар до Средно Водно. На оваа линија во ударните...

Советот за надворешни работи на ЕУ в понеделник ќе ја нотира...

Европската Унија и официјално ја доби нотификацијата за промената на уставното име на државата, соопшти вчера службата за надворешна акција на ЕУ, ЕЕАС. - Денеска...

Градот што го променил името и ја загубил душата

Индискиот град Алахабад од неодамна е преименуван во Прајаграџ. Додека едни се согласуваат со таквата одлука, критичарите обвинуваат дека таа е дел од поголемата...

Берлин се огласи: Нема промена на границите

Владата на Германија го нема сменето ставот за неменливост на границите на Западен Балкан, кој канцеларката Ангела Меркел јавно го искажа на 13 август,...

Вивисекција на Уставот за промена на геномот

Експертската јавност апелира до Владата да се објават што поскоро планираните амандмански измени, кои се планира да се спроведат во Уставот пред одржувањето на...