Ознака: пролет

Македонска фудбалска пролет

Деновиве по победата над Италија социјалните мрежи беа преплавени од објави на политичари, амбасадори и слично, кои им честитаат на фудбалерите со по неколку...

Со засадување дрвја во Прилеп одбележана пролетта

Со еколошка акција денеска во Прилеп беa одбележани почетокот на пролетта и Денот на екологијата. Беа засадени во ОOУ „Кочо Рацин“, 15 јаворови дрвја...

Надвор е пролет

Пролетта ќе почне денеска во 16 часот и 33 минути. Во исто време, на јужната Земјина полутопка почнува есента. Пролетта ќе трае 92 дена, 17...

Расцутените јапонски цреши побудија насмевки

  Минувачите им се восхитуваа на јапонските цреши во центарот на Скопје, користејќи го убавото време за да се сликаат покрај расцутените цветови пред да...

Пролетта се пошегува со Скопје

  Се чини дека пролетта се пошегува со Скопје, со снегот на Денот на шегата. На скопските улици денес главно беа оние што ги извршуваат...

Јазо и светулките

Низ страниците на македонската литература за деца: „Дарко во ЗОО-паркот“ на Киро Донев Едвај дочека јазовчето Јазо да окопне снегот, да се стопи мразот. Топлото развигорче...

Металург и Пролет водат со по 10 бода

Ракометарите на Металург стигнаа до третата победа во домашното првенство, со 26-25, против екипата на Бутел. Томислав Јагуриновски со осум гола беше најефикасен во...

Втор триумф за Металург, Бутел и Пролет

Ракометарите на Металург забележаа уште една висока и лесна победа во домашното првенство, а на втора победа се израдуваа и ракометарите на Бутел и...

Металург, Радовиш и Пролет со победи ја почнаа сезоната

Сигурен и успешен почеток на годинашната сезона во машката Суперлига имаа ракометарите на Металург, Радовиш и на Пролет. Првиот тим на Металург беше супериорен...

Посветување на пролетта

Игор Фјодорович Стравински (1882-1971) е еден од моите омилени композитори. За неговиот живот и неговото творештво би можела да пишувам со денови, дури еднаш...