Ознака: производство

Младите до 23 години ќе добиваат по 3.000 денари за работа...

Вечерва во Собранието пратениците го изгласаа Законот за младински додаток по скратена постапка. Овој закон предвидува на младите до 23 години, по завршување на средно...

„Боинг“ го запира производството на проблематичниот „737 макс“

Моделот „737 макс“, кој е најпродаван авион на американскиот гигант, се најде во фокусот на светската јавност, откако две вакви летала се урнаа, при...

Арсовска: Македонија ја нема на ранг-листата на светски препознатливи брендови

Македонските брендови тешко се позиционираат, мала е застапеноста на нашите производи на глобалните пазари, а истото се должи генерално на непостоење национална стратегија за...

Јагленот и натаму клучен за производството на струја во Македонија

ЕУ започнува сериозна борба со загадувањето предизвикано од употребата на фосилни горива, а холандскиот социјалист Франс Тимерманс ќе го предводи спроведувањето на „Европскиот зелен...

Перспективата е во производство на квалитетно амбалажирано вино

Елена Младеновска Јеленковиќ, извршна директорка на здружението „Вина од Македонија“ Здружението „Вина од Македонија“ заедно со други здруженија ја формира „Балканската винска мрежа“, која...

За производство на еден пар фармерки се потребни до 20 илјади...

Модната индустрија продолжува да ги снабдува потрошувачите со најновите трендови, односно поради брзиот обрт на модата, секоја година се трошат околу 80 милијарди парчиња...

Ветерниците го надминуваат планираното производство

Ветерниот парк „Богданци“ ќе се проширува со дополнително инсталирање на нови ветерни турбини. Во рамките на втората фаза од градбата, паркот ќе се прошири...

Со одржливо производство на ориз до помала потрошувачка на вода

Со поддршка од Владата на Швајцарија во кочанскиот регион се реализира проект за одржливо производство на ориз, како компонента на програмата за зачувување на...

По дводецениски раст, нагол пад на производството на опиум

Се проценува дека трите главни земји за производство на опиум (Авганистан, Мексико и Мјанмар) имаат удел од околу 96 отсто од вкупното светско производство...

Намалено производство, зголемени цени на доматот, краставицата, бостанот…

Намаленото производство ги крена цените на градинарските култури во струмичкиот регион. Доматите во зависност од квалитетот се откупуваат од 25 до 40 денари, зелката...