Ознака: производство

Домашното производство е клучот

Главна причина за генералното поскапување на македонските производи се сѐ помалото домашно производство на земјоделски продукти и недостигот од суровини во земјава, кои се...

Србија почна со производство на руската вакцина

Во институтот „Торлак“ во Србија почна производството на руската вакцина „Спутник В“. Оваа вакцина во иднина ќе може да се извезува во земјите од регионот,...

Кина дневно произведува пет милиони дози вакцини

Кина веројатно ќе произведе три милијарди дози од вакцината против ковид-19 до крајот на годината, изјави официјален претставник на Националната здравствена комисија. - Имаме капацитет...

Трајно го губиме потенцијалот за производство на храна

Структурата на земјоделското земјиште не содejствува со производството во количество со вредноста на земјоделскиот аутпут, ниту со степенот на искористеност на природните ресурси АЛАРМ ЗА...

Србија го потпиша договорот за производство на „спутник В“

Српскиот Институт „Торлак“ денеска потпиша договор за трансфер на технологија со Рускиот фонд за директни инвестиции и со руската фармацевтска компанија „Генериум“. Договорот е потпишан...

Со европска инфраструктура до подобрување на квалитетот на храната

Експертите од Македонија за првпат по европски терк ќе работат на подобрување на квалитетот и безбедноста на храната преку подигнување на нивото на метеролошките...

Пластичните кеси се користат за производство на текстил

Пластичните кеси се користат за производство на текстил, а помагаат и во борбата против загадувањето. Научниците измислиле „текстил“ изработен од полиетилен и се надеваат...

Русија склучи договори за производство на својата вакцина во неколку европски...

Русија соопшти дека потпишала договори за производство на вакцина „спутник В“ против коронавирус во неколку европски земји, објави новинската агенција „Интерфакс“. Извршниот директор на Рускиот...

До 20 мај Србија започнува со производство на руската вакцина

До 20 мај ќе почне производството на вакцината „Спутник 5“ во Србија, на Торлак, пренесуваат српските медиуми. Српскиот претседател Александар Вучиќ претходно изјави дека Србија...

Maсовно производство на вакцината на „Астразенека“ во Бразил

Во фабриката на државниот истражувачки институт „Фиокруз“ во Бразил почна масовно производство на вакцината против Ковид-19 развиена од британско-шведската компанија „Астразенека“, објавија локалните медиуми. Вакцината,...