Ознака: производи

Двете лица на доматот

АНАЛИЗА ЗА ХРАНЛИВИТЕ СОСТОЈКИ ВО ЗЕМЈОДЕЛСКИТЕ ПРОИЗВОДИ Создавањето долготрајни земјоделски продукти со помош на мешање различни сорти и семиња овозможило денешните домати да траат многу...

РКЕ: Поскапувањето на струјата нема да влијае на зголемување на цената...

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги ги оценува како неточни, неосновани и нестручни наводите дека зголемените цени на електричната енергија ќе ги зголеми...

Ангеловска: „Купувам домашно“ ќе создаде навики за купување домашни производи

Купувањето на домашните производи и летувањето во земјата не треба да се однесува само на корисниците на домашните платежни картички и ваучерите, туку треба...

Како до поголем извоз на земјоделските производи?

Доколку македонските производители на свежо овошје и зеленчук успеат да се приспособат на новонастанатата состојба и понудат стабилно снабдување на стандардизирани и квалитетни свежи...

Македонската економија може и мора да се справи со овој предизвик!

СТАВ Појавата и ширењето на коронавирусот создадоа сериозни проблеми за светската економија. Проблемите се како на страната на понудата, така и на страната на побарувачката....

Тешко се извезуваат производи и услуги

Само пет отсто од македонските компании извезуваат. Притоа доминираат големите претпријатија. Кај малите и средните оваа бројка е уште помала, а мал е и...

Лиценцата за „Хуавеј“ продолжена за уште 90 дена

Американскиот министер за трговија, Вилбур Рос, изјави денеска дека американската влада ќе му ја продолжи привремената лиценца на „Хуавеј“ за уште 90 дена дозволувајќи...

Трошоците за живот пораснаа во јули

Државниот завод за статистика објави дека трошоците на живот во јули бележат раст од 0,8 отсто во однос на јули минатата година, а цените...

Србија со милионски загуби поради царините на Косово

За осум месеци Србија загубила 260 милиони евра поради царините што ги воведе Косово. Српскиот министер за трговија, Расим Љајиќ, изјави за „Новости“ дека за...

Недостиг или повлекување на производите?

Жителите на четирите општини на северот на Косово се соочуваат со недостиг од основни животни производи. Околу 400 сопственици на дуќани и на продавници...