Ознака: проекција

Проекција на наградените филмови од „Астерфест“

Вечерва, во Кинотеката во Македонија, со почеток во 20 часот, ќе биде прикажан дел од наградените краткометражни филмови од последното издание на интернационалниот филмски...

Проекција на филмот „Манаки – приказка во слики“ од Роберт Јанкулоски...

Во Кино Одеон во Софија, денеска со почеток од 18.30 часот, ќе биде прикажан филмот „Манаки – приказка во слики“ од Роберт Јанкулоски. Продуцент, режисер...

Со проекција на филмот „Тајната на дрвјата“ во Скопје ќе бидат...

Со проекција на филмот „Тајната на дрвјата“ од Лик Жаке во Скопје в четврток ќе бидат одбележани 57 години од потпишувањето на Елисејскиот договор...

Проекции на документарниот филм „Џезмен“ во Бугарија

Документарниот филм „Џезмен“, на режисерот Аљоша Симјановски, ќе биде прикажан во Кино Одеон во Софија (бул. „Патриарх Евтимиј“ 1) на 5 ноември 2019 година,...

Проекција од проектот „Архивите на Скопје“ во Кинотека

По повод 13 ноември, Денот на ослободувањето на Скопје, „Вардар филм“ во Кинотеката на Македонија ќе го промовира проектот „Тајните архиви на Скопје“ со...

Комедијата „Лиза – лисицата самовила“ на Скопско лето

Проекција на филмот „Лиза – лисицата самовила“ Унгарија, ќе се одржи денеска со почеток во 21 часот на Факултетот за ликовни уметности – „Сули...

Во април проекција на новиот „Бонд 25“

Деновиве беше објавена првата видеоснимка од снимањето на новиот филм за тајниот агент 007. Едноминутната снимка ги прикажува сцените од снимањето на филмот на...

Проекција на „Одлука“ и „Почетокот“

Во џебното кино во МКЦ - Скопје, на 20 јуни, во 19 часот, ќе се одржи проекција на краткометражните филмови „Одлука“ и „Почетокот“ во...

Проекција на „8 минути и 19 секунди“

Со проекција на бугарскиот омнибус-филм „8 минути и 19 секунди“, чии режисери се: Петaр Валчанов, Љубомир Младенов, Теодор Ушев, Надежда Косева, Владимир Љуцканов и...

Во Џебното кино во МКЦ проекција на краткометражниот филм „И(с)згубени“

Вечерва со почеток во 19 часот во Џебното кино во Младински Културен Центар – Скопје ќе се одржи проекција на краткометражниот филм „И(с)згубени“ во...