Ознака: проекции

Проекции од проектот „Ние сме тука: идни екологии“

Британскиот совет, „Лукс“ и кураторката Ана Франговска, во соработка со Националната галерија на Македонија, го реализираат проектот со наслов „Допирот“, дел од „Ние сме...

Капиталните инвестиции потонаа во „загубарската неодговорност“

Социјалниот дел од буџетот пораснал за 70 отсто, а капиталните инвестиции пораснале за 14 отсто последните 10 години, тука има голем дисбаланс и како...

Проекции под отворено небо на тремот во МСУ

Вечерва, во 21 часот, започнува Летното кино со својата редовна филмска програма под отворено небо на тремот во Музејот на современата уметност - Скопје....

Над 400 проекции и 10.000 посетители во Кинотека годинава

Како увертира во објавувањето на номинациите за „оскарите“, на кинотечната програма повторно се најде и македонскиот документарец „Медена земја“ на Тамара Котевска и на...

Проекции на документраниот филм „КЕИФ“ во Кинотека

Документарниот филм „КЕИФ“ (Македонска чалгиска традиција), кој својата премиера ја имаше на 11 ноември оваа година, во рамките на фестивалот СИНЕДЕЈС, ќе има и...

Две проекции на „Тајните архиви на Скопје“ во „Котур“

Видеоколажот „Тајните архиви на Скопје“, кој беше прикажуван во Кинотека и „Кино култура“, ќе има уште две проекции кои се закажани на 13 и...

Проекции на филмови од приватната збирка на Манчевски

Оваа година Кинотеката на Македонија по повод Светскиот ден на аудиовизуелно наследство ќе прикажува филмови од приватната збирка на режисерот Милчо Манчевски. Филмовите на...

„Медена земја“ од утре во кината во САД

Документарниот филм „Медена земја“ од утре ќе се прикажува во кината во САД. Застапуван од американската компанија за производство и дистрибуција на филмови „Неон“,...

Промоции, проекции, свирки на „МКЦ за Скопје“

Мултимедијалниот културен настан „МКЦ за Скопје“, што традиционално се одржува на 26 јули, оваа година ќе се одржи во паркот на Младинскиот културен центар....

Репризни проекции на филмовите наградени на „Киненова“

Во Кинотеката на Македонија денеска и утре репризно ќе бидат прикажани три филма што беа наградени на третиот меѓународен фестивал на дебитантски филм „Киненова“,...