2.8 C
Skopje
27.1.2022 - 12:56

Ознака: проект

Преку проект, дружба и маалски детски игри

„На одмор сум, во Скопје сум - општина Центар мисли на мене“ е насловен проектот што го почна оваа скопска општина. Целта на проектот...

Проект за откривање ’рбетни деформитети кај првачињата

„Исправи се“ е насловен проектот што општината Центар ќе го реализира за да ги открие деформитетите на ’рбетниот столб кај првоодделенците. Идејата за еден...

Над еден милион евра за проекти за општините и за планските...

Министерот за локална самоуправа Сухејл Фазлиу и постојаната претставничка на УНДП Луиза Винтон денеска ќе го отворат форумот за дефинирање на критериумите за финансирање...

Проект за препознавање вистинска информација од медиумите

Граѓаните да се запознаат како да препознат вистинска информација во медиумите е целта на проектот „Со критичко мислење до граѓани со медиумска умешност –...

Лицата со посебни потреби да се вклучат во создавањето уметност

Според последниот извештај на Европската комисија, ние сме длабоко дискриминирачко општество кога станува збор за лицата со посебни потреби. Во последно време има некое придвижување...

Судски постапки против граѓански активисти

Граѓанската иницијатива „Не да(ви)мо Београд“ соопшти дека српските судски органи поднеле над 30 постапки против нивни активисти поради организирање на протестите за спречување на...

Македонскиот проект „Ослободување на просторот“ во Венеција

Македонскиот проект „Ослободување на просторот“ во саботата беше официјално претставен пред јавноста на 16-то Биенале на архитектурата во Венеција и предизвика голем интерес кај...

Руско-кинеските стратегии за проектот „Белене“

Ова ќе ѝ биде трет обид на бугарската влада за рестартирање на нуклеарката во последните 20 години, но остануваат истите прашања околу тоа колку...

Никнаа првите куќи од проектот „Златен рид“

По речиси шест години чекање, неколкумина сопственици почнаа со изградбата иако и сѐ уште не се создадени сите неопходни услови за градење Првите индивидуални куќи...

Конкурс за летна школа за современа уметност во Приштина

Проектниот простор „Прес ту егзит“ информира дека „Стејшн“, центар за современа уметност од Приштина, го објави отворениот повик за учество на летната школа за...